Biznes i Finanse
Szkolenia dla pracowników za pomocą wirtualnej rzeczywistości? To możliwe!
Szkolenia z obsługi maszyn produkcyjnych, montaż urządzeń czy ćwiczenia w przypadku ewakuacji to tylko kilka możliwości, jakie otwiera przed nami wirtualna rzeczywistość. Czy będzie to skuteczne rozwiązanie?
Wirtualna rzeczywistość (VR) to cyfrowy obraz przedstawiający przestrzenie świata rzeczywistego. Użytkownik może w nim przebywać przy użyciu specjalnie przeznaczonych do tego gogli VR.
Polski startup Connected Realities, działający w ramach S5 - Akceleratora Technologii 5G w Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej (ŁSSE), we współpracy z firmą Ericsson zaproponował rozwiązanie, dzięki któremu szkolenia pracowników mogłyby się odbywać przy wykorzystaniu możliwości wirtualnej rzeczywistości.
Szkolenia pracowników za pomocą VR
„Wykorzystanie wirtualnej rzeczywistość w naturalny sposób zwiększa efektywność szkoleń pracowników. Dostajemy nieograniczone możliwości cyfrowego odtworzenia praktycznie każdych warunków w zakładzie pracy. Przykładowo, pracownicy mogą się szkolić bezpiecznie z obsługi maszyn i urządzeń z dowolnego miejsca na terenie przedsiębiorstwa dzięki mobilnym goglom VR, bez generowania przestojów linii produkcyjnej” - mówi Andrzej Horoch, współzałożyciel Connected Realities.
Nauczanie miałoby łączyć teorię z możliwością manualnych ćwiczeń, co mogłoby ułatwić przyswajanie wiedzy. Cały proces opierałby się na pamięci mięśniowej i doświadczeniu kontekstowym, które mają znaczący wpływ na szybkość procesu uczenia się.
Ogromne znaczenie ma tu także zwiększenie bezpieczeństwa ludzi, maszyn i urządzeń, ponieważ nawet najmniejszy błąd może prowadzić do wysokich kosztów i przestojów w pracy.
Wsparcie technologii 5G
Pierwsze szkolenia dla pracowników przy wykorzystaniu wirtualnej rzeczywistości są przygotowywane w fabryce Miele. Jest to możliwe dzięki wdrażaniu technologii 5G przez Polskę.
„Wirtualna rzeczywistość opiera się na analizie i przetwarzaniu dużych zbiorów danych, związanych z graficzną wizualizacją danej przestrzeni, jak i odwzorowaniem realnych procesów. Technologia 5G, ze względu na wysoką przepustowość transmisji danych, bardzo niskie opóźnienia i możliwość realizacji poleceń w czasie rzeczywistym jest idealnym rozwiązaniem sprzyjającym tego typu projektom” - wyjaśnia Małgorzata Wdówka, Technical Training Center Manager w firmie Ericsson.
Wykorzystywanie wirtualnej rzeczywistości w procesie szkolenia pracowników w firmie wymaga jednak odpowiedniego przygotowania.
Podstawą jest opracowanie scenariusza szkolenia w taki sposób, aby było odpowiednio przystosowane do potrzeb klienta i pracowników oraz w pełni wykorzystywać potencjał technologii.
„Fabryki przyszłości stawiają na nowoczesną edukację pracowników. Wirtualna rzeczywistość pozwala na wdrożenie w procesy firmowe kadry rozsianej po całym świecie. Umożliwia symulację wszystkich warunków danego miejsca pracy, w tym tych niebezpiecznych, nie blokując jednocześnie linii produkcyjnej” – podsumowuje Agnieszka Sygitowicz, Wiceprezes Zarządu ŁSSE S.A.
Na podst. informacji prasowej
Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.
Haertle: Każdego da się zhakować
Materiał sponsorowany