Reklama

Biznes i Finanse

Q-Doręczenia. Poczta Polska ogłasza usługę do przesyłania korespondencji elektronicznej

Autor. Poczta Polska

Poczta Polska wdrożyła usługę, która ma służyć do przesyłania korespondencji w formie elektronicznej: Q-Doręczenia. Mogą z niej korzystać podmioty prywatne. Przypomnijmy, że w 2021 roku wprowadzono e-Doręczenia do komunikacji z instytucjami publicznymi.

Reklama

Q-Doręczenia ma być bezpieczną formą przesyłania informacji i dokumentów, także tych poufnych i gwarantować możliwość identyfikacji nadawcy i odbiorcy oraz określać czas wysyłki i odbioru korespondencji. Tym samym ma w sobie łączyć zalety listu poleconego i wiadomości elektronicznej.

Reklama

To rozszerzenie rozwiązania wcześniej dostępnego tylko do komunikacji z podmiotami publicznymi. Obecnie - Q-Doręczenia są przeznaczone dla podmiotów prywatnych i z założenia mają stać się elektroniczną alternatywą dla tradycyjnych, papierowych listów poleconych.

Celem uruchomienia Q-Doręczenia ma być zapewnienie szybkiej i bezpiecznej wymiany korespondencji oraz uzyskanie dowodów nadania i odbioru. Właściciel adresu elektronicznego jest weryfikowany, dlatego można mieć pewność, że korespondencja trafi do wskazanego odbiorcy.

Reklama

"Q-Doręczenia to narzędzie, które przenosi nasze usługi do świata cyfrowego, gwarantując odbiorcom szereg korzyści i funkcjonalności. Usługa łączy zalety wiadomości elektronicznej i listu poleconego, nie posiadając przy tym wad typowych dla obu tych form komunikacji: reklamowego profilowania użytkownika, spamu, niepewności dotyczącej nadawcy czy konieczności odbioru awizowanej papierowo przesyłki. Wysłanie wiadomości w ramach Q-Doręczeń trwa chwilę, podobnie jak i uzyskanie wiążącego dowodu, że prawidłowo zaadresowana przesyłka elektroniczna dotarła do odbiorcy" – komentuje Krzysztof Falkowski, prezes zarządu Poczty Polskiej w komunikacie prasowym.

Dwa warunki

Z elektronicznych doręczeń mogą korzystać osoby, które posiadają unikalny adres do doręczeń elektronicznych (ADE). Nadawany jest decyzją administracyjną przez ministra właściwego ds. informatyzacji, porównywalny do numerów PESEL lub NIP, nadawanych dla konkretnych osób czy firm. Dodatkowo każdorazowo trzeba potwierdzić swoją tożsamość i uwierzytelnić się przy wykorzystaniu środka identyfikacji elektronicznej np. Profilu Zaufanego, e-dowodu czy aplikacji mObywatel.

W ten sposób - korzystając z Q-Doręczeń - mamy pewność, że korespondujemy z osobą, z którą rzeczywiście chcemy się skontaktować i wiadomość dotrze do właściwego adresata, a nie w ręce np. hakerów.

Ponadto, usługę mogą świadczyć tylko podmioty wpisane na tzw. listę dostawców usług zaufania, spełniające normy bezpieczeństwa, dotyczące wymogu zachowania poufności i integralności przesyłanych wiadomości.

Czytaj też

W Polsce i Europie

Z usługi można skorzystać nie tylko w Polsce. Rozwiązanie jest dostępne w wielu krajach europejskich.

W ciągu najbliższych lat wszystkie urzędy i firmy będą wysyłać dokumenty, korzystając z elektronicznych doręczeń.

Czytaj też

Nad bezpieczeństwem usług IT oferowanych przez Pocztę Polską czuwa całodobowo zespół CERT (z ang. Computer Emergency Response Team) Poczta Polska, który został powołany w lutym 2022 roku. Pozwala to ograniczyć ryzyko ataków. Usługa Q-Doręczenia jest objęta szczególnym nadzorem i zabezpieczeniami - w tym przypadku została zastosowana infrastruktura odizolowana od innych usług.

/Na podst. informacji prasowej

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Haertle: Każdego da się zhakować

Materiał sponsorowany

Komentarze

    Reklama