Reklama

Biznes i Finanse

Poczta Polska zapowiada emisję kryptoznaczków. Tematem „Polska w kosmosie”

Poczta Polska wydaje kryptoznaczki
Poczta Polska wydaje kryptoznaczki
Autor. Poczta Polska/ materiały prasowe

Poczta Polska zapowiedziała pojawienie się kryptoznaczków, których emisja zaplanowana jest na I kwartał 2023 roku. Na razie pojawiły się one w wersji tradycyjnej, a ich tematyka skupia się wokół hasła „Polska w kosmosie”.

Reklama

Seria „Polska w kosmosie” to wydanie czterech tradycyjnych znaczków - każdy z nich jest poświęcony misjom w ramach projektów międzynarodowych w których dużą rolę odegrali polscy naukowcy.

Reklama

Na razie znaczki pojawiły się w tradycyjnej formie, a na początek przyszłego roku zaplanowano emisję kryptoznaczków Poczty Polskiej.

Czytaj też

Cyfrowe kolekcjonerstwo

Operator pocztowy w październiku 2022 roku uruchomił serwis internetowy: nft.poczta-polska.pl, gdzie przedstawił swoją ofertę w zakresie cyfrowego kolekcjonerstwa. Autorem projektów wszystkich znaczków, przygotowanych na podstawie grafik Bartosza Morawskiego, jest Roch Stefaniak.

Reklama

Emisja, która obejmie kryptoznaczki zawiera cztery projekty. Pierwszy znaczek dotyczy EarthCARE – misji obserwacji Ziemi, organizowanej przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA) we współpracy z Japońską Agencją Kosmiczną (JAXA) i japońskim Krajowym Instytutem Technologii Informacyjno-Komunikacyjnych (NICT).

Na drugim znaczku pokazano satelity: Lem (wystartował 21 listopada 2013 r.) oraz Heweliusz (wystartował 19 sierpnia 2014 r.) Misja BRITE-PL jest częścią projektu kanadyjsko-austriacko-polskiego.

Trzeci znaczek poświęcono programowi Europejskiej Agencji Kosmicznej PROBA. Demonstruje technologie platform satelitarnych i ładunków użytecznych.

Na czwartym znaczku widnieją elementy kosmiczne OPS-SAT, która jest pierwszą misją Europejskiego Centrum Operacji Satelitarnych (ESOC), wykonywaną na satelicie typu CubeSat.

Czytaj też

Kryptoznaczki Poczty Polskiej

Każdy kryptoznaczek będzie składał się z dwóch części: jedna to tradycyjny znaczek pocztowy, a druga – unikatowe tokeny NFT na sieci Polygon w standardzie ERC1155, który umożliwi obsługę wielu typów tokenów w ramach jednej aplikacji w środowisku blockchain.

Autorem utworzenia i wdrożenia koncepcji kolekcji kryptoznaczka jest Dariusz Tyszka. Z kolei partnerami emisji są: Polska Agencja Kosmiczna oraz Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych.

Wersję fizyczną kryptoznaczków filatelistycznych będzie można zakupić w wybranych placówkach pocztowych oraz na stronie filatelistyka.poczta-polska.pl, a ofertę kryptoznaczków można zobaczyć na stronie: nft.poczta-polska.pl.

Czytaj też

/Na podst. informacji prasowej

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama