Reklama

Biznes i Finanse

Pomimo wojny, Ukraina chce przyciągać inwestorów. „Pierwsze takie spotkanie od inwazji”

Autor. Prezydent Ukrainy/www.president.gov.ua

W Kijowie doszło do spotkania prezydenta i wicepremiera Ukrainy z prezesem rozpoznawalnej firmy z branży technologicznej. Strony dyskutowały o możliwościach współpracy w obszarze m.in. obronności i cyfryzacji. 

Reklama

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oraz wicepremier i minister ds. transformacji cyfrowej Mychajło Fedorow spotkali się w ubiegłym tygodniu w Kijowie z Alexem Karpem, prezesem Palantir Technologies. Była to pierwsza wizyta osoby z tak wysokiego stanowiska dużego zachodniego przedsiębiorstwa od momentu rosyjskiej inwazji.

Reklama

Podczas spotkania strony omówiły kwestie dalszej współpracy w dziedzinie obronności, bezpieczeństwa i cyfryzacji.  

Czytaj też

Ukraina chce przyciągać inwestorów

Reklama

Zdaniem Zełenskiego wizyta Karpema jest „pozytywnym sygnałem, że pomimo wojny na pełną skalę, Ukraina jest otwarta na biznes i gotowa do współpracy”. 

„Cieszymy się, że Palantir jest gotowy do inwestowania w naszym kraju i pomagania w walce z Rosją na cyberfroncie” – czytamy w oficjalnym komunikacie do sprawy prezydenta Ukrainy. 

Z kolei wicepremier Fedorow podkreślił, że nasz wschodni sąsiad aktywnie działa nie tylko w zakresie „cyfrowej blokady Rosji”, ale również nad zachęceniem czołowych koncernów do inwestowania w tym kraju. „To jeden z naszych priorytetów na dzisiaj” – zaznaczył. 

Wojna zmieniła zasady, a technologia odgrywa w niej dużą rolę. Współpraca z Palantir to dla nas duża wartość, ponieważ pomoże wzmocnić armię i możliwie jak najszybciej pokonać wroga.
Mychajło Fedorow, wicepremier i minister ds. transformacji cyfrowej Ukrainy

Czytaj też

Jasna deklaracja

Jak informuje biuro Zełenskiego, w trakcie spotkania Alex Karp zadeklarował, że jego firma jest gotowa otworzyć biuro w Ukrainie i realizować wspólne projekty z tamtejszymi specjalistami. 

Przypomnijmy, że Palantir to przedsiębiorstwo specjalizujące się w tworzeniu oprogramowania do analizy danych. Wśród głównych klientów znajdują się banki inwestycyjne, służby specjalne i fundusze hedgingowe. Poza Alexem Karpem, założycielem firmy jest Peter Thiel, współzałożyciel PayPala i jeden z pierwszych inwestorów Facebooka.

Czytaj też

Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.

Reklama

Komentarze

    Reklama