Reklama

Armia i Służby

Rosyjska operacja psychologiczna w Ukrainie. Cel był oczywisty

Autor. NEXTA (@nexta_tv)/Twitter

Rosja prowadziła operację psychologiczną w Ukrainie. Jej celem było pozbawienie obywateli naszego wschodniego sąsiada dostępu do rzetelnych informacji, przy równoczesnym podsycaniu paniki i wrogości wobec rządu w Kijowie. Próbowano to osiągnąć za pomocą fałszywych SMS-ów. 

Reklama

Ukraińcy otrzymywali fałszywe SMS-y, których treść wskazywała, że Rada Bezpieczeństwa i Obrony rzekomo podjęła decyzję, iż krajowi operatorzy powinni wstrzymać świadczenie usług w obwodzie zaporoskim

Reklama

Rozsyłany komunikat jest nieprawdziwy i stanowi przykład rosyjskiej operacji psychologicznej – wynika ze stanowiska Państwowa Służba Łączności Specjalnej i Ochrony Informacji Ukrainy (SSSCIP). Jak tłumaczy, Rada nie może podejmować takich decyzji. 

Czytaj też

Priorytet Kijowa

Reklama

Od początku wojny rząd w Kijowie zajął „jasne i jednoznaczne” stanowisko: w żadnym wypadku nie można ograniczyć dostępu do komunikacji mobilnej i internetu obywatelom, niezależnie od tego, czy zamieszkują tereny okupowane czy nie. 

Dla rządu to kluczowe, aby obywatele pozostawali w kontakcie z bliskimi, mogli wzywać służby ratunkowe czy posiadać dostęp do rzetelnych informacji na temat przebiegu wojny. Państwowa Służba Łączności Specjalnej i Ochrony Informacji Ukrainy (SSSCIP).

SSSCIP przypomina, że „niedawno Rosjanie wyłączyli ukraińskie usługi komunikacyjne w obwodzie chersońskim i próbowali obwinić za to rząd w Kijowie”. Tym razem siły Putina rozsyłały fałszywe SMS-y, podszywając się pod ukraińskie numery. 

Czytaj też

O co chodzi Rosji?

Zdaniem Służby, cel Moskwy jest oczywisty: pozbawić Ukraińców jakiegokolwiek dostępu do rzetelnych informacji, czyniąc rosyjską propagandę jedynym źródłem wiedzy na tematy bieżące. Kremlowi zależy także na zakłóceniu kontaktu z rodzinami, co ma prowadzić do eskalacji paniki i wrogości wobec rządu w Kijowie.

Chcemy podkreślić, że wszystkie regiony (również okupowane – red.) są częścią Ukrainy. Każda osoba, która znajduje się na czasowo okupowanych obszarach jest naszym rodakiem, jak wszyscy pozostali. Nie ufaj propagandzie wroga. Państwowa Służba Łączności Specjalnej i Ochrony Informacji Ukrainy (SSSCIP).

Czytaj też

Radio. Źródło informacji

SSSCIP przypomina, że Ukraińcy nawet w regionach bez dostępu do komunikacji mobilnej i internetu wciąż mogą uzyskać prawdziwe informacje. W jaki sposób? Za pomocą radia. Istotne wiadomości są transmitowane w paśmie 1278, 1404, 873, 657 kHz, a także na dekodowanych kanałach satelitarnych.

Obywatele proszeni są również o korzystanie z VPN-ów w przypadku, gdy okupanci będą próbowali połączyć sieci dostawców internetu na zajętych obszarach z rosyjską infrastrukturą, która jest kontrolowana przez służby specjalne Kremla.

Czytaj też

Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.

Reklama

Komentarze

    Reklama