Reklama

Biznes i Finanse

Polski bank autorem największego wdrożenia blockchain

Fot. Xresch/Pixabay
Fot. Xresch/Pixabay

PKO BP wysłał regulaminy przy wykorzystaniu technologii blockchain. Jest to największe wdrożenie blockchaina dotyczące bezpośrednio klienta – poinformowali przedstawiciele banku podczas Kongresu 590.

Prace nad blockchainem w PKO BP zaczęły się od skargi klientów austriackiego Banku BAWAG. Jego klienci uważali, że wiadomości przekazywane im za pomocą skrzynki mailowej przypisanej do rachunku bankowego nie spełniają kryteriów trwałego nośnika.

Trybunał Sprawiedliwości UE uznał, że trwały nośnik musi spełniać konkretne warunki:

  • Niezmienność
  • Aktywne powiadamianie klienta
  • Dostęp do informacji przez odpowiedni okres

W PKO BANK BP stwierdzono, że do roli trwałego nośnika nadaje się blockchain. Zastosowanie tej technologii wygląda następująco. Na początku bank wylicza hash dokumentu, który jest zapisywane na blockchainie. Następnie dokument zapisywany jest w archiwum. Bank przesyła również dokument do Krajowej Izby Rozliczeniowej (KIR), który archiwizuje przesłaną kopię dokumentu. Klient otrzymuje hash dokumentu oraz dokument, który może zweryfikować poprzez stronę banku. Po ustaniu relacji klienta z bankiem, klient ma dostęp do dokumentu poprzez KIR.

Dokumenty w PKO BP zapisane w blockchainie oznaczone są specjalną ikoną. Klikając w tę ikonę, użytkownik przechodzi na stronę porównywarki dokumentów, która weryfikuje dokumenty opublikowane przez bank w technologii blockchain.

Według danych PKO BP około 5 milionów klientów otrzyma informacje o zmianach regulacyjnych. Przejście na cyfrową korespondencję da ogromne oszczędności – twierdzą przedstawiciele banków.   

W ramach PKO BP odtworzono Centrum Kompetencyjne Blockchain, składające się z 15 członków. W ramach, którego prowadzona jest współpraca ze startupami zajmującymi się technologią Blockchain. Organizowane są również warsztaty edukacyjne. Prowadzona jest też współpraca z Innovation Hub KNF.  Jednym z wielu rzeczy, które trzeba zmienić są kwestie prawne regulujące nowoczesne technologie. Centrum Kompetencyjne Blockchain ma około 5 pilotaży Blockchaina, w różnych obszarach bankowości. Centrum Kompetencyjne pracuje również ze startupami zajmującymi się technologią Blockchain.

Pod koniec prezentacji przedstawiono w jaki sposób następuje wymiana danych w czasie rzeczywistym między spółkami grupy kapitałowej PKO Bank Polski za pośrednictwem  blockchaina. Każdy z uczestników (PKOUm PKOL, PKO Bank Polski) przetwarza dane w swoich systemach, zmienia się jedynie sposób dystrybucji informacji.

Reklama
Reklama

Komentarze