Reklama

Biznes i Finanse

Polska magnesem dla firm IT?

Fot. Pixabay

Zagraniczne spółki technologiczne chętnie ściągają nad Wisłę. Również rodzimi przedsiębiorcy coraz częściej decydują się na wejście w ten biznes. Popyt na specjalistów przyspiesza, a branża rośnie w siłę mimo niesprzyjającego otoczenia - zaznacza w poniedziałek „Rzeczpospolita”.

Reklama

Według "Rz" spowolnienie gospodarcze i galopująca inflacja nie zahamowały polskiego sektora IT. Dziennik, powołując się na dane Dun & Bradstreet (DNB) podaje, że liczba nowych działalności gospodarczych zajmujących się oprogramowaniem dynamicznie rośnie.

Reklama

"W 2022 r. założono ich w naszym kraju rekordową liczbę – 27,2 tys. To niemal tyle co łącznie w latach 2020–2021" - czytamy.

"Rz" zaznacza, że firmy tworzące oprogramowanie to lider wśród podmiotów z innych sektorów (według PKD) pod względem nowo uruchomionych w ubiegłym roku działalności.

Reklama

"Przedsiębiorcy założyli w 2022 r. o 46 proc. więcej firm tego typu niż w 2021 r. W efekcie dziś liczba podmiotów tworzących oprogramowanie jest najwyższa w historii i sięga łącznie niemal 116 tys.

Czytaj też

Doradztwo, usługi, zarządzanie

Na tym nie koniec, bo dynamicznie rośnie też liczba biznesów związanych z doradztwem w zakresie informatyki (5,2 tys. nowych działalności, czyli o 70 proc. więcej niż przed pandemią).

Przybywa ponadto działalności związanych z zarządzaniem urządzeniami informatycznymi (w Polsce jest już ponad 8 tys. takich firm, czyli o 13 proc. więcej niż w 2021 r.), czy specjalizujących się w usługach w zakresie technologii komputerowych (10 tys. podmiotów, wzrost o 8 proc.)" - pisze "Rzeczpospolita".

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama