Reklama

Biznes i Finanse

Operator kablowy UPC Polska sprzedany. Kupcem Play za 7 mld złotych

Fot.: UPC Polska
Fot.: UPC Polska

Operator kablowy UPC Polska, należący do koncernu Liberty Global został sprzedany Play, sieci komórkowej należącej do spółki Iliad. Wartość transakcji wynosi 7 mld złotych, oba podmioty będą docierać z usługami do 17 mln użytkowników w Polsce.

P4, spółka będąca częścią Grupy Iliad i właściciel sieci komórkowej Play, podpisała 22 września br. umowę kupna dotyczącą 100 proc. udziałów operatora kablowego UPC Polska, będącego częścią Liberty Global, za kwotę 7 mld zł. Według zapowiedzi transakcja podlega teraz zgodzie regulacyjnej Komisji Europejskiej.

Połączone siły

Zgodnie z komunikatem wartość transakcji na poziomie 1,8 mld dol. odzwierciedla 9-krotność skorygowanej EBITDA i blisko 20-krotność wysokości wolnych przepływów pieniężnych (OFCF) prognozowanych na koniec 2021 r. przez UPC Polska.

Zamknięcie transakcji spodziewane jest w pierwszej połowie 2022 r., generując (po spłacie długu) około 600 mln dol. wolnych środków pieniężnych dla Liberty Global.

Na koniec czerwca br. zasięg sieci UPC w Polsce przekroczył 3,7 mln gospodarstw domowych i 1,5 mln klientów, którzy korzystali z 1,3 mln usług internetowych, 1,4 mln usług telewizyjnych, a także ponad 600 tys. usług telefonii stacjonarnej.

Spółka P4 należy do Grupy Iliad, która działa pod marką Free we Francji, Iliad we Włoszech i Play w Polsce. Play obsługuje ponad 15 mln klientów, oferując im usługi telefonii mobilnej, internetu oraz telewizji zarówno klientom indywidualnym, jak i biznesowym (w szczególności z sektora małych i średnich przedsiębiorstw). Nowoczesna sieć operatora w technologii 4G LTE/5G pokrywa 99 proc. populacji Polski.

Wspólne usługi

„Ta transakcja jest kolejnym potwierdzeniem znaczącej wartości opartych na światłowodach sieci HFC w Europie, jak również istotnych korzyści synergii z konwergencji usług stacjonarnych i mobilnych – zaznacza w komunikacie Mike Fries, Chief Executive Officer w Liberty Global. - Działamy w Polsce ponad 20 lat i jesteśmy dumni z naszego wkładu w rozwój polskiej gospodarki cyfrowej i wpływu na społeczeństwo. Chciałbym podziękować i pochwalić cały zespół zarządzający UPC Polska, kierowany obecnie przez Roberta Redeleanu, dziękując za ich ciężką pracę w ostatnich latach. UPC Polska, największy dostawca telewizji kablowej oraz wiodący dostawca trzech usług cyfrowych, oraz Play, który dociera do 99% polskiej populacji ze swoimi usługami mobilnymi, dzięki nowej skali działania, stworzą liczącą się na polskim rynku siłę. Rozumiejąc głęboki sens tego połączenia, będziemy z uwagą obserwować jak ten ogólnopolski czempion oferuje klientom w Polsce najwyższej jakości usługi cyfrowe i internet. Środki finansowe z transakcji, po spłacie długu, wyniosą około 600 milionów dolarów i powiększą obecne, znaczące zasoby gotówkowe Liberty Global, wynoszące 4,1 miliarda dolarów na koniec czerwca 2021. Jak zawsze, pozostajemy skoncentrowani na tworzeniu wartości i jesteśmy zadowoleni z korzystnej wyceny, jaką udało się uzyskać za nasz biznes w Polsce, zapewniając udziałowcom Liberty Global potężny zwrot z inwestycji”.

Według planu środki pozyskane dzięki transakcji zostaną przeznaczone na cele korporacyjne Liberty Global, które mogą dotyczyć kolejnych inwestycji w rozwój biznesu oraz wsparcie dla wieloletniego programu odkupu akcji.

W połączeniu z transakcją, Liberty Global zgodziło się na zapewnienie Iliadowi na okres do czterech lat dostępu do określonych usług, w tym głównie z obszaru sieci i technologii. Ostateczna wartość tej współpracy zależeć będzie od faktycznego poziomu potrzeb ze strony Iliad. Bank Credit Suisse był doradcą finansowym Liberty Global przy transakcji.

„Integracja Play i UPC Polska stworzy wyjątkową możliwość rozwoju Play na kolejnym etapie i cieszymy się na rozpoczęcie współpracy z zespołem UPC, aby wspólnie zrealizować nasze nowe ambicje – podkreśla Jean Marc Harion, Prezes Zarządu Play. - Play ma duże doświadczenie w odpowiadaniu na potrzeby swoich klientów. UPC Polska zbudowało bardzo silną platformę opartą na wysokich standardach jakości. Play i UPC połączą swoje siły, aby stworzyć silnego operatora konwergentnego w Polsce”.


Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture. 

image
Fot. Reklama

 

Reklama

Komentarze

    Reklama