Reklama

Biznes i Finanse

OpenAI nawiązała współpracę z agencją Associated Press. To pierwsza taka umowa

Autor. Andrys / Pixabay

Firma OpenAI stojąca za słynnym ChatemGPT nawiązała współpracę z agencją prasową Associated Press. To pierwsza taka współpraca w historii, a jej beneficjentami mają być obie strony.

Reklama

Współpraca OpenAI z Associated Press została opisana w depeszy agencyjnej opublikowanej przez słynną amerykańską agencję prasową.

Reklama

Na mocy umowy OpenAI zyska dostęp do archiwów AP i licencję na korzystanie z nich, a w zamian za to Associated Press ma otrzymać możliwość korzystania ze wsparcia technologicznego i „doświadczenia produktowego" spółki Sama Altmana.

Szczegóły finansowe umowy nie zostały ujawnione.

Reklama

Pożywka dla czatbota

ChatGPT opiera się na ogromnych ilościach danych, które służą jego „uczeniu się". Dane te pobierane są z otwartego internetu, co już przysporzyło firmie Samuela Altmana - OpenAI - problemów prawnych.

Na CyberDefence24.pl można przeczytać o pozwie , który OpenAI dostała w związku z podejrzeniem naruszenia praw własności intelektualnej i prawa ochrony prywatności poprzez to, że czatbot zaczął zwracać odpowiedzi ewidentnie bazujące na danych objętych ochroną prawną. Mimo tego jednak, zostały one „zassane" z internetu bez wiedzy i zgody dysponentów praw.

Korzystanie z archiwum agencji Associated Press cieszącej się dobrą reputacją może być zatem rozwiązaniem dla OpenAI, która oprócz nowych danych szkoleniowych pozyskiwanych - najlepiej by było - zgodnie z prawem, potrzebuje również zagwarantowania, że materiał szkoleniowy nie będzie przekładał się na „halucynacje" czatbota i rozsiewanie przez niego dezinformacji .

Koniec z naśladownictwem?

Czy ChatGPT po lekturze archiwum tekstów AP zacznie przemawiać do użytkowników stylem reporterskim?

Tego nie wiemy - jednak jak do tej pory ponad 4 tys. autorów i autorek literatury pięknej podpisało list, który trafił do szefów firm takich jak OpenAI, Microsoft, Google, Meta i innych, skarżąc się na praktykę wykorzystywania treści literackich do szkolenia czatbotów.

Produkty takie jak ChatGPT naśladują styl poszczególnych autorów, podszywają się pod nich i replikują ich idee - co jest problemem dla przedstawicieli branży kreatywnej. Obiektywny i bezosobowy styl tekstów agencji prasowej może pozwolić zmienić taki stan rzeczy - o ile oczywiście takie będą zamiary OpenAI.

Sztuczna inteligencja w newsach

W depeszy AP czytamy, że obie firmy w ramach współpracy rozważają też zaimplementowanie generatywnej sztucznej inteligencji w produktach i usługach informacyjnych. Tu znów jednak nie mamy szczegółów - pytanie brzmi, czy już wkrótce krótkie noty informacyjne dla AP redagować będzie czatbot?

Obecnie agencja nie korzysta w swojej pracy z żadnych narzędzi generatywnej sztucznej inteligencji, jednak AI jako technologia towarzyszy jej od niemal dekady - czytamy w materiale redakcji. Wykorzystywana jest m.in. do automatyzacji raportów o bilansach finansowych firm, a także do podsumowywania wyników sportowych.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama