Biznes i Finanse
Odpływ koncernów z Rosji. Państwowe banki sięgną po chińskie rozwiązanie
Wszystko wskazuje na to, że rosyjskie banki sięgną po chiński system płatności, aby zapewnić obywatelom możliwość dokonywania np. płatności transgranicznych. Dla Kremla szukanie alternatyw dla zachodnich usług to obecnie konieczność.
Kolejne firmy wycofują się z Rosji, co jest związane z rozpętaniem przez ten kraj wojny w Ukrainie. Na szeroką listę firm, rezygnujących z tamtejszego rynku trafiły również Visa, Mastercard i American Express. To sprawiło, że rosyjskie instytucje finansowe muszą szukać nowych sposobów na zapewnienie swoim klientów możliwości dokonywania np. płatności transgranicznych.
Czytaj też
Chińskie rozwiązanie
W efekcie Tinkoff Bank oraz Sberbank (największy bank w kraju) przekazały, że rozważają możliwość wykorzystania kart płatniczych, obsługiwanych przez chiński system UnionPay. Data wdrożenia tego rozwiązania ma zostać wkrótce oficjalnie ogłoszona.
W tym miejscu warto podkreślić, że UnionPay generuje zyski wynikające z bycia monopolistą na chińskim rynku. Za pomocą rozwiązania firmy transakcje przeprowadza miliony obywateli Państwa Środka. A to sprawia, że koncern może rosnąć i stanowić konkurencję dla zachodnich rywali – Visa i Mastercard.
Według informacji na oficjalnej stronie UnionPay , karty korporacji są akceptowane w fizycznych sklepach w 180 krajach. Jeśli chodzi o handel internetowy, kartą można posługiwać się w 200 państwach.
Czytaj też
Bliżej Chin
Rosyjskie instytucje finansowe przypominają obywatelom, że będą mogli nadal używać kart Visa lub Mastercard do transakcji dokonywanych w kraju. Jednak od środy przestaną one obsługiwać płatności poza granicami państwa. Mowa tu chociażby o zakupy na zagranicznych stronach internetowych.
Masowy odpływ zachodnich firm z Rosji sprawia, że Moskwa jest zmuszona do większej współpracy z Chinami. Państwo Środka stało się dla Kremla kluczowym graczem. Pekin nie ukrywa, że kraj rządzony przez Putina jest dla niego „najważniejszym strategicznym partnerem”.
Czytaj też
Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.
Haertle: Każdego da się zhakować
Materiał sponsorowany