Reklama

Biznes i Finanse

EXATEL: rozwiązanie OpenRAN przetestuje jedna z polskich firm

Fot. maxpixel.net/CC0
Fot. maxpixel.net/CC0

„Jest jedna firma w Polsce, która chce testować rozwiązanie OpenRAN w ramach jej sieci przemysłowych” – ogłosił Szymon Ruman z EXATEL-a podczas Forum Ekonomicznego 2021 w Karpaczu.

Podczas panelu „5G wyzwanie w cyberbezpieczeństwie?” Szymon Ruman z EXATEL-a, odniósł się do inicjatywy polskiego 5G. Jak zaznaczył, to odpowiedź na problemy związane z legislacją dotyczącą sieci piątej generacji. „Od ponad pół roku nic się nie dzieje w kwestii ustawy o KSC, proces stoi w miejscu. A branża czeka” – stwierdził przedstawiciel firmy.

Z wypowiedzi Szymona Rumana wynika, że inicjatywa Polskie 5G była odpowiedzią na istniejące wyzwania, niezależnie od stanu prac nad odpowiednimi regulacjami prawnymi. „Zazdroszczę Słowakom, że są po procesie legislacyjnym i mogą podjąć już realne działania” – zaznaczył.   

Podczas dyskusji przedstawiciel biznesu odniósł się również do kwestii OpenRAN. Jak zadeklarował, EXATEL bardzo poważnie traktuje tę technologię. „Nasz lab bada to, co dzieje się na rynku” – wyjaśnił. Przypomnijmy, że specjalna komórka przeznaczona do tego celu powstała w firmie już w 2017 roku.

Jest jedna firma w Polsce, która chce testować nasze rozwiązanie OpenRAN w ramach jej sieci przemysłowych.

poinformował Szymon Ruman z EXATEL-a

Szymon Ruman podkreślił, że przedsiębiorstwo prowadzi rozmowy z podmiotami z USA i Polski, specjalizującymi się w OpenRAN. „Staramy się, aby weszli do naszego laba, ponieważ dysponują doświadczeniem w tej technologii” – dodał.

„Staramy się wyprzedzić legislację”

W dyskusji aktywny udział brał również Sławomir Gorniak, ekspert ENISY. Specjalista zaznaczył, że europejska agencja stara się w swoich działaniach wyprzedzić legislację oraz to, co ma miejsce w odniesieniu do cyberbezpieczeństwa. W jaki sposób? Opracowując i udostępniając dokumenty, które dotykają konkretnego obszaru. Następnie stają się one podstawą w procesie tworzenia prawa.

Ekspert wskazał również, że ENISA przygotowuje drafty certyfikacji dotyczących technologii, w tym 5G. „Otrzymaliśmy niedawno wniosek ze strony Komisji Europejskiej w sprawie przygotowania draftu certyfikacji 5G” – poinformował Sławomir Gorniak.

Jak dodał, poczyniono już w tej kwestii stosowne kroki. „Rozpisano już konkurs na utworzenie grupy, która opracowałaby cały program i draft” – zaznaczył.

W dyskusji brali udział także prof. Jordi Mongay Batalla z Uniwersytetu Warszawskiego oraz dyrektor ds. współpracy międzynarodowej Narodowego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Słowacji – Matej Salmik. Panel moderował Robert Kośla, dyrektor Departamentu Cyberbezpieczeństwa KPRM


Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture. 

image
Fot. Reklama

 

Reklama

Komentarze

    Reklama