Reklama

Biznes i Finanse

Eurostar podejrzewa, że padł ofiarą cyberataku

Fot. TheDigitalArtist/pixabay/Creative Commons
Fot. TheDigitalArtist/pixabay/Creative Commons

Operator szybkich pociągów łączących Wielką Brytanię z Europą kontynentalną Eurostar poinformował o podejrzeniu cyberataku na sieć informatyczną firmy i zalecił klientom zmianę haseł dostępu. Bezpieczeństwo danych finansowych nie zostało naruszone.

W notatce przesłanej do klientów firma poinformowała, że do próby uzyskania "nieautoryzowanego, zautomatyzowanego dostępu" do kont doszło pomiędzy 15 a 19 października. Według BBC brytyjskie biuro komisarz ds. informacji (ICO) zostało powiadomione o zdarzeniu i bada jego szczegóły.

Eurostar zalecił swoim klientom samodzielne zresetowanie haseł dostępowych do kont i dokładne sprawdzenie wykonywanych z pomocą systemu czynności. Firma doradziła również, by klienci zresetowali hasła do pozostałych usług cyfrowych, z których korzystają, jeżeli dane logowania pokrywają się z tymi ustawionymi w systemie linii kolejowych. Operator pociągów zaznaczył zarazem, że informacje o numerach kart płatniczych czy trzycyfrowe kody uwierzytelniające płatności internetowe nie są przechowywane w tym samym miejscu, co dane z kont klienckich w sieci.

Zdaniem przytaczanego przez serwis Infosecurity Magazine specjalisty firmy SecureAuth Jamesa Romera doniesienia o kłopotach Eurostaru podkreślają problem, jakim jest opieranie systemów bezpieczeństwa na hasłach i loginach, które są łatwym celem dla cyberprzestępców. Z kolei szef firmy High-Tech Bridge Ilia Koloczenko ostrzegł użytkowników, że wykradzione informacje mogą zostać wykorzystane w celu przeprowadzania ukierunkowanych ataków phishingowych za pośrednictwem poczty elektronicznej bądź nawet telefonów.

Źródło:PAP

Komentarze