Reklama

Biznes i Finanse

e-faktura przyjęta przez Radę Ministrów

fot.  Scott Graham/ Unsplash/ Domena publiczna
fot. Scott Graham/ Unsplash/ Domena publiczna

Rada Ministrów przyjęła projekt zmian do ustawy VAT wdrażającej Krajowy System e-Faktur (KSeF). Ministerstwo Finansów chce wspólnie z biznesem testować nowe rozwiązanie od października 2021 roku - tak, by jak najwięcej firm korzystało w pełni z e-faktury w 2022 roku. 

Ministerstwo Finansów opublikowało jednocześnie roboczą wersję struktury logicznej e-faktury. Opracowano ją z uwzględnieniem uwag zgłoszonych podczas konsultacji podatkowych z przedsiębiorcami.

W pierwszej fazie wdrażania e-faktury, polscy przedsiębiorcy będą z niej korzystać dobrowolnie. Będzie działała jako jedna z dopuszczonych form dokumentowania sprzedaży, obok faktur papierowych i obecnie już występujących w obrocie gospodarczym faktur elektronicznych. W 2023 roku korzystanie z e-faktury stanie się obligatoryjne.

"Wdrożenie e-faktur to kolejny przykład cyfryzacji usług fiskusa. Znacznie ułatwi to rozliczanie obrotu pomiędzy przedsiębiorcami oraz przyspieszy wykrywanie prób wyłudzenia podatku, a przez to zwiększy bezpieczeństwo uczciwych firm i posłuży dalszemu zmniejszeniu luki VAT" – wyjaśnia wiceminister Jan Sarnowski.

Jakie zmiany?

Zdaniem resortu finansów to rozwiązanie przyniesie kilka korzyści: podatnicy wybierający e-fakturę, otrzymają zwrot VAT o 1/3 szybciej – termin zwrotu skróci się dla nich o 20 dni, z 60 na 40; faktura pozostanie w bazie danych MF i nie ulegnie zniszczeniu czy zaginięciu, nie będzie konieczności wydawania jej duplikatów. Dzięki działaniu za pośrednictwem bazy ministerstwa będzie pewność, że faktura trafiła do kontrahenta. E-faktury będą również wydawane według jednego wzorca.

Ponadto, rozliczenia oraz księgowanie faktur w systemach FK ma być dużo łatwiejsze; podatnik nie będzie musiał przechowywać faktur wystawionych w KSeF - będą one przechowywane przez administrację przez okres 10 lat.

Podatnik wystawiający faktury w KSeF nie będzie musiał również przesyłać na żądanie organów podatkowych struktury Jednolitego Pliku Kontrolnego dla Faktur (JPK_FA). Dane te będą dostępne dla organów podatkowych w KSeF, więc ich dodatkowe przesyłanie nie miałoby uzasadnienia.

"E-Faktura to wiele korzyści dla biznesu. To nie tylko szybszy zwrot VAT, ale także postulowane przez przedsiębiorców przyspieszenie i standaryzacja procesu fakturowania. Ponadto to likwidacja wielu obowiązków podatkowych, w tym zwłaszcza konieczności przechowywania faktur przez podatnika i udostępniania ich podczas kontroli, czy przesyłania na żądanie organów struktury JPK_FA" – dodaje wiceminister Jan Sarnowski.

Krajowy System e-Faktur

Aby umożliwić dostosowanie systemów informatycznych do wprowadzanej innowacji, Ministerstwo Finansów opublikowało także roboczą wersję struktury logicznej e-Faktury (FA_VAT). Opracowano ją z uwzględnieniem uwag zgłoszonych podczas konsultacji podatkowych z przedsiębiorcami.

Na podst. informacji prasowej Ministerstwa Finansów


Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture. 

image
Fot. Reklama

Reklama

Haertle: Każdego da się zhakować

Materiał sponsorowany

Komentarze

    Reklama