Biznes i Finanse
Czy do zburzenia zaufania do Facebooka może posłużyć jego własna platforma? Pierwsze problemy Libry
Fałszywe konta na Facebooku i Instagramie oferują sprzedaż kryptowaluty Libra, która ma powstać dopiero w 2020 roku. Kilkanaście profili podszywa się pod oficjalne centra dystrybucji nowej kryptowaluty - informuje dziennik „Washington Post”.
Zdaniem dziennika pojawienie się fałszywych profili mających po kilkaset obserwujących wskazuje na kłopoty Facebooka z budową zaufania w związku z wejściem w branżę technologii finansowych. Wiele z kont było popularyzowanych również na Twitterze i w serwisie YouTube.
Facebook po doniesieniach gazety usunął fałszywe konta na obu platformach, jednakże gazeta wskazuje, że koncern Marka Zuckerberga nie zdołał ich wykryć samodzielnie. W opinii autorów materiału fakt ten negatywnie wpływa na możliwość zbudowania przez Facebooka odpowiedniego nastawienia wśród regulatorów, krytycznych wobec planów firmy związanych z własną globalną kryptowalutą.
"Bardzo dużo ironii jest w fakcie, że do zburzenia zaufania do Facebooka może posłużyć jego własna platforma" - powiedział "Washington Post" profesor ekonomii na Uniwersytecie Cornella Eswar Prasad. "Facebook dysponuje ogromną, ogólnoświatową siecią i potencjałem finansowym, ale jedyną drogą, dzięki której Libra może odnieść sukces, jest powszechne zaufanie. I o to właśnie obecnie należy zapytać - czy Facebook może uzyskać taki poziom zaufania" - dodał.
Rzeczniczka koncernu Elka Looks powiedziała, iż koncern "usuwa strony i reklamy naruszające zasady platformy, kiedy uzyskuje informacje na ich temat". Podkreśliła też, że firma "nieustannie pracuje na rzecz zwiększenia skuteczności wykrywania nadużyć na swoich platformach".
Pytany przez gazetę o sprawę demokratyczny senator Mark Warner ocenił, że problem fałszywych profili "sprzedających" kryptowalutę Facebooka to "kolejne silne wskazanie, że Facebook powinien bardzo ostrożnie podchodzić do kwestii Libry i dołożyć wszelkich starań, aby żaden produkt nie został wypuszczony na rynek przed rozwiązaniem wątpliwości amerykańskich regulatorów".
Zapowiedziana przez koncern Marka Zuckerberga kryptowaluta Libra miałaby pojawić się na rynku w 2020 r. Projekt, realizowany przez Facebooka wraz z 28 partnerami, m.in. Uberem, PayPalem i Mastercard, jednak bez udziału banków) ma być tzw. stabilnym tokenem, którego wartość powiązana byłaby z określonym koszykiem walut.
Prezes Rezerwy Federalnej - faktycznego banku centralnego USA Jerome Powell zapowiedział, że plany Facebooka stworzenia cyfrowej waluty o nazwie Libra nie mogą być realizowane do czasu uwzględnienia poważnych obaw i zastrzeżeń, jakie projekt wzbudził. O zastosowanie wobec Libry "najwyższych standardów regulacyjnych" apelował też specjalny zespół zadaniowy ds. kryptowalut grupy G7. Krytycznie nt. cyfrowego tokena Facebooka wypowiedzieli się m.in. francuski minister finansów Bruno Le Maire oraz szef amerykańskiego resortu skarbu, Steven Mnuchin.
SG/PAP