Biznes i Finanse
Chiński plan pięcioletni. Cel: gigant robotyzacji
Chiny chcą zostać globalnym centrum robotyki – do 2025 roku planują wzrost o 20 proc. w tym segmencie. Rząd zamierza podwoić produkcję robotów i przyspieszyć ich wdrożenie w takich sektorach, jak motoryzacja czy przemysł wydobywczy.
Jak ChRL ma stać się globalnym centrum innowacji w dziedzinie robotyki ? Poprzez ulepszenie kluczowych komponentów, takich jak serwomotory i panele sterowania. Chińskie Ministerstwo Przemysłu i Technologii Informacyjnych podało, że w latach 2021-2025 wpływ na gałąź gospodarki, zajmującej się budową robotów ma urosnąć o 20 proc. W ubiegłym roku przychody z tego tytułu po raz pierwszy przekroczyły poziom 100 miliardów juanów (tj. 15,69 miliardów dolarów).
Czytaj też
Z danych resortu technologii wynika, że poziom robotyzacji w produkcji wyniósł 246 jednostek na 10 tys. osób, co stanowi niemal dwukrotność światowej średniej. Współczynnik ten służy do pomiaru poziomu automatyzacji kraju. Do 2025 roku wskaźnik ten ma zostać jeszcze podwojony.
„Celem jest, aby do 2025 r. wydajność i niezawodność rodzimych kluczowych komponentów osiągnęła poziom zaawansowanych produktów zagranicznych” – powiedział Wang Weiming, rzecznik Ministerstwa Przemysłu i Technologii Informacyjnych cytowany przez China Daily.
Robotyzacja przemysłu
Wysokiej klasy zaawansowane roboty mają zostać wdrożone w takich sektorach jak motoryzacja, lotnictwo, logistyka, górnictwo czy kolej.
Produkcja robotów przemysłowych w Chinach osiągnęła 330 tys. sztuk w ciągu pierwszych 11 miesięcy tego roku, co oznacza wzrost o 49 proc. rok do roku.
Według World Robot Report 2021, globalna gęstość występowania robotów produkcyjnych wyniosła w zeszłym roku średnio 126 robotów na 10 tys. pracowników. Jeszcze w 2015 roku liczba ta wynosiła 66. Do tej pory trzy najbardziej zautomatyzowane kraje to: Korea Południowa (932 roboty na 10 tys. pracowników), Singapur (605) i Japonia (390). Czwarte miejsce zajmowały Niemcy, a piąte - Szwecja. Chiny zajmują obecnie dziewiąte miejsce pod względem robotyzacji, w porównaniu z 25. miejscem - w 2015 roku.
/NB
Chcemy być także bliżej Państwa - czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać - zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.