Reklama

Biznes i Finanse

Grozi nam bezrobocie technologiczne? Prawdopodobnie, bez wsparcia kompetencji cyfrowych

Fot. Daniel Chekalov/ Unsplash/ Domena publiczna

Mimo postępującej cyfryzacji, automatyzacji i robotyzacji, firmy raczej planują wzrost zatrudnienia lub utrzymanie go na dotychczasowym poziomie niż zwolnienia. W krótkiej perspektywie zmiany technologiczne prawdopodobnie będą miały pozytywny wpływ na rynek pracy. Dopiero brak systemu wsparcia kompetencji cyfrowych może prowadzić do bezrobocia technologicznego – uważa Konfederacja Lewiatan.

"Z badań jednoznacznie wynika potrzeba wsparcia firm w transformacji technologicznej – cyfryzacji, automatyzacji i robotyzacji. Przedsiębiorstwa mają świadomość konieczności inwestycji w transformacje technologiczne i planują takie w najbliższym czasie. Myśli o tym blisko 3/4 firm z takich branż jak przemysł, motoryzacja, finanse i ubezpieczenia, zdrowie, handel, usługi dla biznesu. Pandemia przyspieszy pewne procesy, ale nawet niezależnie od niej wiele firm, myśląc o rozwoju i inwestycjach wskazuje na automatyzację procesów i robotyzację. Mimo, że stereotyp wciąż działa na wyobraźnię, to z badań wynika, że firmy raczej planują wzrost zatrudnienia lub utrzymanie go na dotychczasowym poziomie niż zwolnienia" – podkreśla prof. Jacek Męcina, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan i członek think thanku Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Brak wizji rozwoju sektora publicznego

Głównymi barierami w adaptacji do zmian technologicznych ma być wysoki poziom wykluczenia cyfrowego polskiego społeczeństwa (nasz kraj zajmuje w UE szóste miejsce od końca w rankingu Digital Economy and Society Index) oraz brak systemowej wizji rozwoju sektora publicznego jako partnera sektora prywatnego.

Polecamy: #CyberMagazyn: Edukacja cyfrowa przyszłości – czy to tylko programowanie?

"Okazuje się, że oprócz wsparcia dla twardych projektów i wdrażania nowych technologii i automatyzacji lub robotyzacji procesów, największym wyzwaniem jest luka kwalifikacyjna i brak najwyżej klasy specjalistów, który umieją zaprojektować, wdrożyć i rozwijać nowe technologie. Firmy mówią o nowych zawodach, ale to lista, której próżno szukać w Polskiej Klasyfikacji Zawodów. Trudno też poza firmami znaleźć miejsce ich wykształcenia. To pokazuje prawdziwą skalę wyzwań dla rynku pracy i gospodarki, ale i dla nauki, która skazana jest na rozwijanie współpracy z biznesem " – ocenia prof. Jacek Męcina.

Badanie zrealizowali Uniwersytet Warszawski, Konfederacja Lewiatan i ABSL.

Na podst. informacji prasowej Konfederacji Lewiatan.

Chcemy być także bliżej Państwa - czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać - zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.