Reklama

Biznes i Finanse

Apple naruszył unijne przepisy dotyczące konkurencji

Autor. Niccolò Chiamori/unsplash.com

Apple naruszył krajowe i unijne przepisy dotyczące konkurencji - oświadczył holenderski regulator rynku. Równocześnie zobowiązał koncern do zmiany swoich praktyk najpóźniej do 15 stycznia 2022 roku.

Organy regulacyjne na całym świecie zajęły się praktyką amerykańskiego giganta, polegającą na wymaganiu od twórców aplikacji korzystania z konkretnego systemu płatności oraz uiszczania prowizji w wysokości od 15 proc. do 30 proc. od zakupu towarów cyfrowych - informuje agencja Reutera.

W 2019 roku holenderski Urzędu ds. Konsumentów i Rynku (ACM) wszczął dochodzenie, by sprawdzić czy działania Apple'a stanowiły nadużycie dominującej pozycji na rynku. Później organ skupił się przede wszystkim na aplikacjach randkowych, w tym Tinderze.

Czytaj też

Sprzeciw Apple'a

Koncern nie zgodził się z decyzją holenderskiego regulatora, który wskazał, że doszło do naruszenia przepisów. „Nie zgadzamy się z nakazem wydanym przez ACM i złożyliśmy odwołanie" - wskazały władze firmy w oświadczeniu do sprawy. Jak podkreśliły, Apple nie posiada dominującej pozycji na rynku w tym kraju w zakresie dystrybucji oprogramowania.

Gigant dodał jednak, że zainwestował znaczne środki, pomagając twórcom aplikacji randkowych dotrzeć do klientów i rozwijać swoją ofertę w App Store.

Czytaj też

Koncern ma czas do 15 stycznia

ACM ostatecznie uznał praktyki koncernu za antykonkurencyjne i nakazał wprowadzenie zmian. Decyzję w tej sprawie podjęto już w październiku, lecz dopiero teraz została ona opublikowana.

W wyjaśnieniu podkreślono, że Apple naruszył przepisy dotyczące konkurencji. Firma została zobowiązana do dostosowania sklepu App Store do holenderskich wymogów. Chodzi m.in. o to, żeby dostawcy aplikacji randkowych mogli korzystać z alternatywnych systemów płatności.

W oświadczeniu Urząd wskazuje, że firma ma czas na wprowadzenie zmian do 15 stycznia 2022 roku. Zwrócono w nim uwagę, że praktyki koncernu naruszają nie tylko holenderskie, ale i unijne przepisy dotyczące konkurencji.

Czytaj też

Chcemy być także bliżej Państwa - czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać - zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.

Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze