Biznes i Finanse
AI for Health - projekt Microsoftu "uzdrowi" świat?
Microsoft rozpoczął pięcioletni program „AI for Health”, który ma wspomóc specjalistów oraz organizacje non-profit w wykorzystaniu innowacyjnych rozwiązać, w tym sztucznej inteligencji, do realizacji projektów w obszarze ochrony zdrowia. Gigant planuje przeznaczyć na ten cel 40 mln dolarów.
Inicjatywa amerykańskiego koncernu z branży informatycznej będzie koncentrować się na trzech kluczowych obszarach: przyspieszeniu badań medycznych w celu zwiększenia skuteczności profilaktyki, diagnostyki i leczenia chorób (Quest for discovery), poprawie ogólnej wiedzy na temat śmiertelności i długości życia w celu ochrony przed globalnymi kryzysami zdrowotnymi (Global health insights) oraz na zmniejszeniu nierówności w zakresie dostępu do opieki zdrowotnej (Health equity).
AI for Health jest uzupełnieniem szerszej działalności w ramach Microsoft Healthcare. Program ma wspierać współpracę organizacji non-profit i podmiotów akademickich z analitykami danych z Microsoftu. Zapewniony będzie również dostęp do narzędzi AI i technologii przetwarzania w chmurze. Koncern przyzna także granty pieniężne.
Jak zauważył Microsoft, aby mieć realny wpływ na poprawę ogólnego stanu zdrowia społeczeństwa konieczna jest współpraca ekspertów i naukowców z dziedziny medycyny z najlepszymi specjalistami z branży technologicznej.
Obecnie ponad 50 proc. specjalistów z dziedziny sztucznej inteligencji pracuje w branży technologicznej. Natomiast mniej niż 5 proc. pracuje w sektorze ochrony zdrowia i organizacjach non-profit. W rezultacie mają one ograniczone możliwości ze względu na niedobory specjalistów w obszarze AI.
Według Microsoftu sztuczna inteligencja ma szansę odegrać ważną rolę m.in. przyspieszając badania lub poszerzając zasięg nowych rozwiązań, szczególnie w obszarach, którym może brakować uwagi ze strony podmiotów komercyjnych.
AI for Health to piąty program w ramach inicjatywy AI for Good, która osiągnęła łączną wartość 165 mln dolarów. Jej podstawowym założeniem jest pomoc w znalezieniu rozwiązań dla największych wyzwań stojących obecnie przed społeczeństwem.
Czytaj też: Microsoft wspomoże walkę z pedofilami
Haertle: Każdego da się zhakować
Materiał sponsorowany