Reklama

Biznes i Finanse

5G w UE. Huawei krytykuje Komisję Europejską: „poważne ryzyko”

Autor. Fot. Web Summit/Flickr

„Huawei zdecydowanie sprzeciwia się stanowisku przedstawicieli Komisji Europejskiej, gdyż nie jest ono poparte zweryfikowaną, przejrzystą, obiektywną i techniczną oceną sieci 5G” – wskazuje chiński koncern w przesłanym CyberDefence24.pl oświadczeniu. To odpowiedź na czwartkowe stanowisko KE.

Reklama

W czwartek 15 czerwca, Thierry Breton, Europejski Komisarz ds. Rynku Wewnętrznego i Usług, opublikował oświadczenie, w którym poinformował o tym, że KE „nie będą sięgać po usługi oparte na sprzęcie Huawei i ZTE". Więcej na ten temat pisaliśmy w tekście dostępnym tutaj.

Reklama

Na naszą publikację zareagowało Huawei, które skierowało specjalne oświadczenie w sprawie. Wynika z niego, że koncern negatywnie odnosi się do podejścia KE.

Według przedstawicieli firmy decyzja unijnych przedstawicieli stanowi „ (...) poważne ryzyko gospodarcze, jak i społeczne" oraz „spowalnia innowacje i wpływa negatywnie na konkurencyjność rynku UE".

Reklama

W treści oświadczenia chiński koncern powołuje się na raport Oxford Economics i stawia tezę, że wykluczenie Huawei „zwiększy koszt inwestycji w sieć 5G nawet o dziesiątki miliardów euro, a cenę poniosą europejscy konsumenci".

„Jako podmiot gospodarczy w UE, Huawei posiada istotne, równe prawa i powinien być chroniony na mocy przepisów UE i państw członkowskich, a także ich międzynarodowych zobowiązań" – czytamy dalej.

Firma zapewnia też o przestrzeganiu przez nią standardów cyberbezpieczeństwa, a jako przykład podaje stworzenie Centrum Przejrzystości Cyberbezpieczeństwa w Brukseli.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama