Reklama

Polityka i prawo

Huawei i ZTE w unijnym 5G. Komisja Europejska zabrała głos

Autor. Fot. Sara Kurfess/Unsplash

W czwartek Komisja Europejska zadecydowała, że rozwijając sieć 5G na razie nie będzie sięgać po usługi oparte na sprzęcie Huawei i ZTE. Oświadczenie w tej sprawie opublikował Thierry Breton, Europejski Komisarz ds. Rynku Wewnętrznego i Usług.

Reklama

W oświadczeniu opublikowanym przez Bretona pojawiła się informacja mówiąca o tym, że Unia Europejska w styczniu 2020 roku przyjęła zestaw narzędzi dotyczących bezpieczeństwa sieci 5G. Są tam zdefiniowane zagrożenia, ale także wymienione zadania, które muszą wykonać państwa członkowskie oraz firmy telekomunikacyjne, aby przed tymi niebezpieczeństwami skutecznie się chronić.

Reklama

Dlatego też Unia zaleciła, aby korzystanie ze sprzętu w części bazowej i dostępowej (RAN) było ograniczone, a nawet zakazane, w sytuacji, gdy dany podmiot uważany jest za „dostawcę wysokiego ryzyka". Mowa o firmach, których działania w dużej mierze uzależnione są od władz „inwazyjnych państw trzecich".  

Czytaj też

W gestii państw członkowskich

Oświadczenie Bretona zawiera informacje mówiące o tym, że większość państw członkowskich adaptowała powyższe zalecenia do swojego prawa krajowego. Pozwala to im na podjęcie decyzji o wykluczeniu/ograniczeniu danego dostawcy na podstawie analizy ryzyka bezpieczeństwa. Jednocześnie, tylko 10 państw wykorzystało te prerogatywy w tym celu.

Reklama

Zdaniem Bretona, taki stan rzeczy powoduje, że „zbiorowe bezpieczeństwo Unii" jest zagrożone. Stąd też państwa członkowskie zdecydowały się na przyjęcie drugiego sprawozdania dotyczącego wdrożenia narzędzi bezpieczeństwa sieci 5G.

Jak w swoim oświadczeniu podał unijny komisarz, powyższe działania pozwoliły Komisji na opublikowanie komunikatu potwierdzającego, że podejście państw członkowskich, które podjęły decyzję o ograniczeniu lub wykluczeniu Huawei i ZTE z ich sieci 5G znajdują swoje uzasadnienie i są zgodne z unijnymi regulacjami.

Zapowiedział, że Unia będzie chciała przyspieszyć decyzję o zastąpieniu dostawców wysokiego ryzyka z jej sieci 5G.

„Komisja wdroży zasady zestawu narzędzi 5G do własnych zamówień na usługi telekomunikacyjne, aby uniknąć kontaktu z Huawei i ZTE" – pisze Breton w oświadczeniu.

„Nie stać nas na utrzymywanie krytycznych zależności, które mogłyby stać się bronią przeciwko naszym interesom" – czytamy dalej.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: redakcja@cyberdefence24.pl.

Reklama

Haertle: Każdego da się zhakować

Materiał sponsorowany

Komentarze

    Reklama