Social media
Wielkie odliczanie do igrzysk w Tokio naznaczone wyciekiem danych
W komitecie organizacyjnym Igrzysk Olimpijskich doszło do naruszenia bezpieczeństwa danych poprzez uzyskanie nieautoryzowanego dostępu do narzędzia przeznaczonego do wymiany informacji, opracowanego przez japoński koncern Fujitsu. Incydent dotyczy również japońskich ministerstw, lokalnych samorządów oraz sponsorów wydarzenia.
Wyciek danych osobowych dotyczy około 170 osób, które są zaangażowane w zarządzanie bezpieczeństwem i brały udział w wydarzeniu organizowanym przez japońskie centrum cyberbezpieczeństwa – informuje dziennik The Japan Times, powołując się na źródła zaznajomione ze sprawą. Inicjatywa miała na celu przygotować lokalne władze i inne podmioty na potencjalne cyberataki, które są przewidywane podczas zbliżających się Igrzysk Olimpijskich. Impreza rozpocznie się 23 lipca br. w Tokio.
Według źródeł dziennika wyciek dotyczy takich danych jak: imiona i nazwiska, tytuły branżowe, afiliacje uczestników należących do około 90 organizacji, w tym organizatora Igrzysk Paraolimpijskich, a także informacje na temat ministerstw, samorządów lokalnych oraz sponsorów imprezy.
Jak się okazuje, incydent w komitecie organizacyjnym jest częścią szerszej kampanii, w ramach której cyberprzestępcy uderzyli w japońskie instytucje rządowe. W naszym materiale poświęconym sprawie informowaliśmy, że w wyniku wrogiej operacji doszło do ujawnienia wewnętrznej poczty podmiotów rządowych oraz pokaźnej bazy adresów e-mail.
Z informacji pozyskanych przez lokalne media wynika, że w efekcie działań cyberprzestępców wyciekło co najmniej 76 000 adresów e-mail pracowników i partnerów biznesowych, a także dane dotyczące wewnętrznej poczty oraz ustawień internetowych ministerstwa odpowiedzialnego za transport i infrastrukturę.
Obecnie The Japan Times udało się ustalić, że naruszenia bezpieczeństwa danych odnotowano m.in. w japońskim Ministerstwie Spraw Zagranicznych oraz firmie Fujitsu, której produkt „ProjectWEB” został wykorzystany podczas wrogich działań. Zdaniem źródeł dziennika wyciek był prawdopodobnie efektem zainfekowania narzędzia koncernu złośliwym oprogramowaniem. Japoński gigant nadal bada przyczynę incydentu oraz jego skalę.
Przypomnijmy, że Igrzyska Olimpijskie w Tokio rozpoczynają się 23 lipca br. W związku z wydarzeniem lokalne władze oraz organizatorzy imprezy nieustannie zwiększają wysiłki, aby zapewnić maksymalne bezpieczeństwo podczas zawodów oraz zminimalizować ryzyko ich zakłócenia za pomocą cyberataków – informuje dziennik The Japan Times.
Haertle: Każdego da się zhakować
Materiał sponsorowany