Social media
WhatsApp pozywa rząd Indii. Komunikator chce chronić użytkowników
WhatsApp, popularny komunikator internetowy, pozwał rząd Indii za wdrożenie nowego prawa dotyczącego internetu. Zdaniem firmy wprowadzone przepisy osłabiają prywatność użytkowników i są niekonstytucyjne - informuje The Guardian.
Nowe przepisy przyznały indyjskiemu rządowi większe kompetencje w monitorowaniu działalności online swoich obywateli, w tym w zaszyfrowanych aplikacjach takich jak WhatsApp czy Signal. Zostały one uchwalone w lutym, ale weszły w życie w środę i oznaczają m.in. dla WhatsAppa, że musi zdjąć szyfr i umożliwić władzom śledzenie danych użytkowników. Dzięki temu będą mogły identyfikować i podejmować działania przeciwko nadawcom, jeśli treść będzie „niezgodna z prawem”.
„Niektóre rządy usiłują zmusić firmy technologiczne do identyfikowania osób, które wysłały konkretną wiadomość przez komunikator. Nazywa się to >>namierzalnością<<. WhatsApp stawia sobie za cel zrobić wszystko, aby ochronić prywatne wiadomości użytkowników, dlatego też dołączamy do tych, którzy sprzeciwiają się >>namierzalności<<” - podał WhatsApp w oświadczeniu opublikowanym online.
Pozew jest przejawem eskalacji walki, jaką toczą firmy technologiczne z rządem premiera Indii Narendry Modiego, ustanawiającym coraz bardziej drakońskie zasady dotyczące sieci. Wcześniej w tym roku zażądał, by Twitter usunął antyrządowe posty o protestach rolników oraz te, które krytykowały jego politykę zwalczania pandemii koronawirusa w kraju.
Haertle: Każdego da się zhakować
Materiał sponsorowany