Social media
Uwaga na cyberprzestępców podszywających się pod Booking.com
Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego polskiego sektora finansowego CSIRT KNF ostrzega przed cyberprzestępcami, którzy podszywają się pod serwis służacy do rezerwacji noclegów – Booking.com.
Wakacje to okres w którym Polacy szczególnie często korzystają z serwisów służących do rezerwacji hoteli, apartamentów czy domków letniskowych. To jednak również czas, w którym cyberprzestępcy nie śpią i szukają okazji, by naciągnąć internautów, którzy nie zwracają uwagi na fałszywe adresy stron internetowych.
W ten sposób – podszywając się pod platformę Booking.com – za pomocą fałszywego adresu wyłudzają oni dane karty płatniczej. Po podaniu wszystkich danych za pośrednictwem fałszywego serwera (imię, nazwisko, adres mailowy) następnie użytkownik musi wpisać dane karty płatniczej tak, jak to ma miejsce w ramach standardowej procedury płatności za pomocą oryginalnej strony Booking.com. Niestety, tym razem pieniądze przepadną i co więcej – rezerwacja za nocleg również nie zostanie dokonana.
„Wakacje w pełni! Uważajcie na fałszywe strony podszywające się pod Booking.com. Przestępcy za cel obrali sobie dane do karty płatniczej oraz dane do logowania w bankowości elektronicznej. Nie dajcie się zwieść przez oszustów, którzy chętnie zepsują Wasz urlop” – ostrzega zespół CSIRT KNF.
Wakacje w pełni! Uważajcie na fałszywe strony podszywające się pod @bookingcom.
— CSIRT KNF (@CSIRT_KNF) August 3, 2021
Przestępcy za cel obrali sobie dane do karty płatniczej oraz dane do logowania w bankowości elektronicznej!
Nie dajcie się zwieść przez oszustów, którzy chętnie zepsują Wasz urlop! pic.twitter.com/JM8xLXhFqL
CSIRT KNF poinformował również, że przez ostatnie 3 miesiące zespół zgłosił ponad 1340 niebezpiecznych domen.
Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.
Haertle: Każdego da się zhakować
Materiał sponsorowany