Reklama

Social media

Trickbot, Snake Keylogger i xHelper największymi zagrożeniami w lipcu 2021 roku

Fot.: Markus Spiske/Unsplash
Fot.: Markus Spiske/Unsplash

Firma Check Point Software opublikowała zestawienie zagrożeń, które najczęściej pojawiały się w globalnej sieci w lipcu 2021 roku. Na szczycie pozostał trojan Trickbot, który wyprzedził Snake Keyloggera oraz XMRiga. Wśród złośliwego oprogramowania do urządzeń mobilnych najbardziej rozpowszechniony okazał się xHelper.

Check Point Software cyklicznie publikuje Globalny Indeks Zagrożeń, w którym na podstawie własnych narzędzi analitycznych prezentuje zestawienie cyberzagrożeń najbardziej rozpowszechnionych w poszczególnych miesiącach. Firma opublikowała ranking związany z lipcem 2021 r.

Trickbot na szczycie

W zestawieniu za ubiegły miesiąc najbardziej rozpowszechnionym zagrożeniem w sieci po raz trzeci z rzędu okazał się trojan o nazwie Trickbot, który jest także wykorzystywany do budowania botnetów.

Na drugim miejscu znalazł się Snake Keylogger, który, jak zaznaczają eksperci, zrobił ostatnio szybką karierę. Oprogramowanie zostało po raz pierwszy wykryte w listopadzie 2020 r. Snake Keylogger to malware kradnący dane uwierzytelniające. Jego podstawową funkcją jest nagrywanie naciśnięć klawiszy użytkowników na komputerach lub urządzeniach mobilnych i przesyłanie zebranych danych do podmiotów stanowiących zagrożenie. W ostatnich tygodniach Snake szybko rozprzestrzeniał się za pośrednictwem wiadomości phishingowych o różnej tematyce we wszystkich krajach i sektorach biznesowych.

Na ostatnie miejsce podium w lipcu 2021 r. trafiło szkodliwe oprogramowanie XMRig, które służy cyberprzestępcom do wykorzystywania komputerów ofiar przy kopaniu kryptowalut.

Oto pierwsza dziesiątka najbardziej rozpowszechnionych zagrożeń lipca 2021 r.:

  1. Trickbot
  2. Snake Keylogger
  3. XMRig
  4. Formbook
  5. Glupteba
  6. Ramnit
  7. Tofsee
  8. Agent Tesla
  9. Qbot
  10. Phorpiex


W raporcie ujęto także ranking najpowszechniejszych cyberzagrożeń dotyczących urządzeń mobilnych. Tutaj na szczycie jest xHelper, który wyprzedza oprogramowanie AlienBot oraz Hiddad.


Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.

image
Fot. Reklama
Reklama

Haertle: Każdego da się zhakować

Materiał sponsorowany

Komentarze

    Reklama