Reklama

Social media

Talibowie publikują w social mediach zdjęcia swoich sił specjalnych w celach propagandowych

fot. zdjęcie poglądowe/ Wikimedia Commons/ VOA/ Domena publiczna
fot. zdjęcie poglądowe/ Wikimedia Commons/ VOA/ Domena publiczna

Talibowie w mediach społecznościowych "przechwalają się swoimi siłami specjalnymi", tak zwaną jednostką Badri 313 - poinformowała w środę AFP. Zdaniem ekspertów zdjęcia i filmy zostały opublikowane w celach propagandowych.

Talibscy żołnierze na zdjęciach i filmach mają nowe mundury i są wyposażeni w zrabowany amerykański sprzęt. Ostro kontrastują z wizerunkiem zwykłego afgańskiego bojownika - pisze AFP.

Zdaniem ekspertów materiały przedstawiające bojowników z tzw. jednostki Badri 313 zostały opublikowane w internecie w celach propagandowych, aby podkreślić, że talibowie lepiej wyposażyli i wyszkolili ludzi niż w przeszłości.

Zdjęcia kontra rzeczywistość

Żołnierze są pokazani w mundurach, butach, kominiarkach i kamizelkach kuloodpornych podobnych do tych noszonych przez siły specjalne na całym świecie, w przeciwieństwie do tradycyjnego wojownika talibskiego, ubranego w salwar kamiz, turban i sandały.

Zamiast starego rosyjskiego kałasznikowa przewieszonego przez ramię, członkowie Badri 313 trzymają nowe karabiny produkcji amerykańskiej, takie jak M4, czasami z noktowizorami i zaawansowanymi celownikami.

Kpiny z USA

Zachodni ekspert, który wypowiada się na Twitterze pod pseudonimem Calibre Obscura, stwierdził, że jednostka nie będzie równać się z zachodnimi siłami specjalnymi, a także z indyjskimi czy pakistańskimi. Dodał jednak, że "są oni bardziej skuteczni niż normalni talibowie i na pewno bardziej niż standardowe oddziały afgańskiej armii narodowej sprzed kilku tygodni" – powiedział AFP.

Jednostka nazwana została na cześć bitwy pod Badrem stoczonej w 624 roku, w której siły Mahometa liczące 313 żołnierzy pokonały liczniejsze siły Kurajszytów. Według ekspertów w skład Badri 313 może wchodzić nawet kilka tysięcy ludzi.

Nie jest jasne, jaką ilością sprzętu dysponuje jednostka. Na zdjęciach widać talibskich bojowników z przejętymi opancerzonymi samochodami wielozadaniowymi, samolotami i bronią. Zdaniem ekspertów najbardziej wyrafinowany sprzęt, zwłaszcza śmigłowce, będzie dla nich trudny w obsłudze i prawie niemożliwy do utrzymania.

W mediach społecznościowych żołnierze Badri 313 wyśmiewali siły USA, odtwarzając słynne zdjęcie amerykańskich żołnierzy, przedstawiające zatknięcie amerykańskiego sztandaru przez grupę marines na szczycie Suribachi podczas bitwy o Iwo Jimę w 1945 r. Talibowie w mundurach unosili na fotografii czarno-białą flagę.

Czytaj także: Aplikacja chroni mieszkańców Kabulu przed talibami. Wskazuje miejsca wymiany ognia


Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.

image
Fot. Reklama

Źródło:PAP

Komentarze