Reklama

Social media

Talibowie włączeni do bazy monitorującej ekstremistyczne treści

Fot.: Alexandre KaRslian/Unsplash
Fot.: Alexandre KaRslian/Unsplash

Grupa Tech Against Terrorism umieściła talibów w bazie Terrorist Content Analytics Platform. Rozwiązanie ma pomóc firmom technologicznym w identyfikowaniu i zwalczaniu na ich platformach talibskich treści o charakterze terrorystycznym.

Tech Against Terrorism (TAT) to wspierana przez ONZ grupa, która doradza branży technologicznej w kwestii postępowania z grupami terrorystycznymi w internecie.

Dodała ona talibów do listy organizacji terrorystycznych, by wesprzeć firmy technologiczne, które zastanawiają się, jak poradzić sobie z przejęciem przez Talibów władzy w Afganistanie.

Talibowie na „czarnej liście”

Od listopada 2020 roku Tech Against Terrorism gromadzi bazę danych treści o charakterze terrorystycznym, zwaną Terrorist Content Analytics Platform (TCAP).

Lista została zaprojektowana, by ostrzegać firmy tech, gdy treści z bazy danych pojawią się na ich platformach. Jednak do tej pory baza ta zawierała informacje pochodzące jedynie z niewielkiego zbioru organizacji terrorystycznych, w tym ISIS i Al-Kaidy, a także skrajnie prawicowych grup ekstremistycznych, w tym Proud Boys.

„Talibowie byli jedną z grup, których dodanie do TCAP rozważaliśmy przez długi czas. Jednak w świetle ostatnich wydarzeń w Afganistanie i aby zapewnić jasność firmom technologicznym, z którymi współpracujemy w kwestii moderacji treści, zdecydowaliśmy się przyspieszyć włączenie do zbioru materiałów pochodzących od talibów" – wyjaśnia w komunikacie Tech Against Terrorism.

Pomoc w identyfikacji treści

TAT tłumaczy, że od czasu przejęcia władzy w Afganistanie przez talibów firmy technologiczne zaczęły zadawać sobie pytania o to, jak mają traktować treści związane z tym ugrupowaniem teraz, gdy ma ono kontrolę nad krajem. Według zapowiedzi oznaczenie TCAP może wesprzeć, zwłaszcza mniejsze podmioty, które mają skromniejsze możliwości i wiedzę, w samodzielnym podejmowaniu decyzji w tym zakresie.

Global Internet Forum to Counter Terrorism, które zostało założone przez Facebooka, Microsoft, YouTube i Twittera, również niedawno zapowiedziało, że zacznie polegać na TCAP w budowie własnej bazy danych hashowanych adresów URL. Firmy technologiczne mogą wykorzystać je do automatycznego zapobiegania umieszczaniu treści pochodzących od terrorystów na swoich platformach.


Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.

image
Fot. Reklama

 

Reklama

Komentarze

    Reklama