Reklama

Social media

Studentki będą uczyć informatyki dzieci i młodzież z małych miast

FOT. ALAN TONIOLO DE CARVALHO/ PUBLICDOMAINPICTURES
FOT. ALAN TONIOLO DE CARVALHO/ PUBLICDOMAINPICTURES

80 studentek informatyki będzie do końca września prowadzić warsztaty z IT dla uczniów szkół podstawowych w małych miejscowościach w ramach kampanii społecznej „IT fot SHE”. Zainaugurowany w środę program obejmie łącznie ok. 1,5 tys. dzieci z całej Polski.

Celem cyklu warsztatów jest zwiększenie zainteresowania naukami technicznymi i ścisłymi wśród dzieci, jak również promowanie kobiet w roli ekspertek technologicznych. Uczestniczący w warsztatach uczniowie poznają m.in. podstawy kodowania, dowiedzą się, do czego służą drukarki 3D i będą uczyć się budowania oraz programowania robotów. Zajęcia są bezpłatne, zaś młode informatyczki poprowadzą je w ramach wolontariatu.

"Uważamy, że z jednej strony warto wspierać talenty, a z drugiej strony też warto te talenty zachęcić do tego, żeby z kolei wspierały dalej, żeby dzieliły się swoją wiedzą, doświadczeniem" - tłumaczyła podczas konferencji inaugurującej cykl warsztatów Bianka Siwińska z Fundacji Edukacyjnej Perspektywy, organizatora akcji.

"Jest też dla nas ważne, że w roli nauczycieli, ekspertów, znawców tematyki technologicznej występują właśnie kobiety - dlatego, że w tych małych miejscowościach często takich wzorców brakuje" - podkreśliła Siwińska.

Warsztaty zostaną zorganizowane w małych miejscowościach w całej Polsce, m.in. w Przygodzicach (woj. wielkopolskie), Jeżyczkach (woj. zachodniopomorskie), Górznie (woj. kujawsko-pomorskie) i w Chmielnie (woj. pomorskie).

"Zdecydowałam się pojechać na ten wolontariat ponieważ sama wiem, jak to jest: jak się spotka grupę osób, która pokaże, że jest łatwo, to naprawdę można w to uwierzyć" - mówiła podczas konferencji prasowej Iga Rygielska, wolontariuszka i studentka inżynierii obliczeniowej na Uniwersytecie Warszawskim, która sama pochodzi z miejscowości liczącej 3 tys. Wspominając swój udział w ubiegłorocznych warsztatach stwierdziła, że projekt uczynił informatykę dla uczniów "namacalną". "Po pierwsze, tworzyli takie rzeczy, które faktycznie coś robiły: np. sygnalizację świetlną lub własnego robota. Po drugie, chcieliśmy im pokazać, że my też jesteśmy z małych miejscowości, ale zobaczcie - to jest całkiem fajne, to jest całkiem proste i wy też możecie to zrobić" - mówiła.

Wolontariat jest częścią programu "IT for SHE", którego celem jest zwiększenie udziału kobiet w branży technologicznej poprzez pomoc utalentowanym studentkom kierunków informatycznych w wejściu na rynek pracy, inspirowanie ich i angażowanie w promocję nauk technicznych i ścisłych. Jest to już druga edycja kampanii. Poprzednia została doceniona przez Komisję Europejską. Program otrzymał prestiżową nagrodę European Digital Skills Award 2017 w kategorii działań na rzecz umiejętności cyfrowych kobiet, pokonując przy tym 247 innych projektów z 27 krajów Unii Europejskiej.

Kampanię organizuje Fundacja Edukacyjna Perspektywy we współpracy z Fundacją Edukacyjną Przedsiębiorczości, programem Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności "Projektor - wolontariat studencki" oraz Koalicją na rzecz Polskich Innowacji. Inicjatywę wspierają również partnerzy technologiczni: Citi, Ericsson, Goldman Sachs, Google, Intel, P&G, Samsung, Skriware.

W ramach inicjatywy "IT for SHE" pomiędzy 31 sierpnia i 3 września odbędzie się największy w Europie obóz inspiracyjny dla dziewczyn w IT Women in Tech Camp. Zwieńczeniem tegorocznej edycji programu będzie konferencja Women in Tech Summit 2018, która odbędzie się w dniach 27-28 listopada w Warszawie. Organizatorzy zapowiadają, że będzie to największe w Europie spotkanie dla kobiet działających w obszarze nowych technologii na różnych szczeblach kariery zawodowej: liderek, innowatorek oraz studentek kierunków informatycznych. W wydarzeniu weźmie udział tysiąc kobiet z Polski, Ukrainy, Białorusi i Centralnej Azji. Swój udział zapowiedziała Mariya Gabriel, komisarz UE ds. gospodarki i społeczeństwa cyfrowego.

Źródło:PAP
Reklama
Reklama

Komentarze