Social media
"Sposób na Dezinformację" – nowy projekt polskiego think-tanku
Jak znaleźć wartościowe informacje w sieci? Jak nie dać się zmanipulować? Co zrobić, by uniknąć rozprzestrzeniania fake newsów w przestrzeni informacyjnej? Ruszył nowy projekt Ośrodka Analiz Cegielskiego, którego celem jest budowanie świadomości młodzieży w kwestii dezinformacji.
Dezinformacja jest jednym z istotnych problemów dotykających życie publiczne państw Zachodu, w tym także Polski. Wśród zalewających współczesnego człowieka niezliczonych informacji jest sporo treści stworzonych po to, by manipulować odbiorcami. Jedną z grup szczególnie narażonych jest młodzież, która ogromną część informacji na temat otaczającej rzeczywistości czerpie z mediów społecznościowych, gdzie szczególnie łatwo rozprzestrzeniana jest dezinformacja.
Stąd projekt "Sposób na Dezinformację", którego celem jest edukowanie młodzieży szkół ponadpodstawowych na temat tego, czym jest to zjawisko, jakie mechanizmy i narzędzia wykorzystuje oraz jak można ograniczać swoją podatność na manipulacje. Ośrodek Analiz Cegielskiego przeprowadzi łącznie 50 lekcji na terenie całego kraju. Organizatorom zależało, by dotrzeć do uczniów poza miastami wojewódzkimi, dlatego w projekt zostały zaangażowane także lokalne organizacje pozarządowe, których przedstawiciele prowadzą lekcje.
- Ogromne emocje społeczne, które towarzyszą pandemii, spowodowały, że zagrożenia stwarzane przez dezinformację stały się lepiej widoczne. Chcemy by polska młodzież była bardziej świadoma wrogich działań, które są podejmowane wobec niej w przestrzeni informacyjnej. Mamy już za sobą lekcje w Kaliszu, Jelczu-Laskowicach, Grudziądzu czy Zduńskiej Woli. Wszędzie spotykają się z dużym zainteresowaniem młodzieży, która jest otwarta na zajęcia opisujące współczesne problemy w sposób przystępny i wychodzący poza lekcyjną rutynę – mówi Paweł Pawłowski, wiceprezes Ośrodka Analiz Cegielskiego i pomysłodawca projektu.
OAC opracowało materiały szkoleniowe – 3 konspekty lekcyjne, prezentację oraz zawierający najważniejsze informacje poradnik dla uczniów. Prowadzący lekcje przedstawiciele lokalnych organizacji wzięli w sierpniu udział w szkoleniu, podczas którego mogli zgłębić zagadnienia związane z dezinformacją, poprawić swoje umiejętności przekazywania wiedzy oraz poznać szczegóły organizacyjne projektu. Dzięki temu niezależnie od lokalizacji lekcje są prowadzone według spójnego modelu, a prowadzący są dobrze przygotowani merytorycznie.
Intencją organizatorów jest, by także po zakończeniu projektu nauczyciele lub organizacje pozarządowe mogły prowadzić zajęcia w oparciu o przygotowane przez OAC scenariusze i materiały, które są nieodpłatnie dostępne na stronie projektu: snd.osrodekanaliz.pl
"Sposób na Dezinformację" jest realizowany w ramach projektu Młody człowiek w świecie dezinformacji finansowanego przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na lata 2014-2020.