Reklama

Social media

Skuteczne regulacje WhatsAppa. Zdecydowany spadek liczby fake newsów

Fot. Deepanker Verma/pexels.com
Fot. Deepanker Verma/pexels.com

Po ustanowieniu przez WhatsApp na początku kwietnia nowego limitu przekazywania wiadomości, liczba fałszywych informacji i spamu krążącego po serwisie spadla o 70 proc. - poinformował w poniedziałek należący do Facebooka komunikator.

Jak poinformował rzecznik spółki, trzy tygodnie po wprowadzeniu przez WhatsAppa nowych regulacji, ograniczających powielania spamu, w tym tzw. łańcuszków, liczba tego typu treści spadła o 70 proc.

Zgodnie z wprowadzonymi 7 kwietnia restrykcjami na każdą wiadomość, która została rozesłana przez użytkownika za pośrednictwem WhatsAppa pięć lub więcej razy, został nałożony nowy limit, uniemożliwiający jej przekazywanie na więcej niż jeden czat lub do jednego kontaktu w tym samym czasie. Miało to pomóc platformie w walce z krążącymi w mediach społecznościowych fałszywymi twierdzeniami, głównie dotyczącymi epidemii koronawirusa.

WhatsApp po raz pierwszy wprowadził podobne ograniczenia w ubiegłym roku, kiedy to ograniczył rozsyłanie "łańcuszków" do pięciu kontaktów na raz. Jak poinformowała firma, pozwoliło to wtedy na ograniczenie tego typu treści o 25 proc.

Ze względu na pełne szyfrowanie komunikacji, WhatsApp nie ma wglądu w treść wiadomości - mają do nich dostęp jedynie adresat i nadawca. Serwis zapowiedział jednak, że będzie się opierał na analizie metadanych, żeby ocenić rozprzestrzenianie się komunikatów.

WhatsApp testuje obecnie nową funkcjonalność aplikacji na urządzenia z systemem Android. Miałaby ona pomóc internautom, którzy otrzymają podejrzaną wiadomość tekstową lub wideo, w szybkim przeczesywaniu internetu w celu ustalenia pochodzenia treści. Rzecznik firmy zapowiedział, że platforma zamierza udostępnić tę usługę już niebawem.

Z WhatsAppa korzystają 2 mld użytkowników na całym świecie.

Źródło:PAP

Komentarze