Social media
KPRM radzi jak dbać o bezpieczeństwo w mediach społecznościowych
Włamania na konta w mediach społecznościowych – to temat, o którym w ostatnim czasie dość głośno. KPRM rekomenduje co zrobić aby uniknąć takiej sytuacji i skutecznie chronić się przed cyberatakami.
Jak podaje CBOS w raporcie z badania „Korzystanie z internetu” - siedmiu na dziesięciu polskich użytkowników internetu ma konto w jakimś serwisie społecznościowym. Z social mediów korzystają i starsi, i młodsi. Osoby publiczne, firmy, instytucje, ale przede wszystkim prywatni użytkownicy.
Ochrona danych to podstawa
"Nieważne, co robimy i kim jesteśmy. Korzystając z mediów społecznościowych powinniśmy stosować te same zasady bezpieczeństwa" – mówi minister Marek Zagórski, pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa.
Większość działań na platformach społecznościowych opiera się o prywatne dane, począwszy od rejestracji, udostępniania zdjęć, postów, aktualności z życia, dołączania do wydarzeń i różnego rodzaju grup. Nasze dane są bardzo atrakcyjne dla cyberprzestępców – mówi minister Marek Zagórski. – Dlatego warto wiedzieć, jak zarządzać ustawieniami bezpieczeństwa i prywatności na swoich kontach, aby nasze dane były odpowiednio chronione – dodaje pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa.
Złote zasady
Oto najważniejsze zasady bezpieczeństwa w mediach społecznościowych według KPRM Cyfryzacja:
1. Utwórz silne hasło
KPRM Cyfryzacji radzi aby konto w serwisie społecznościowym zabezpieczyć niepowtarzalnym i odpowiednio długim hasłem. Wielu użytkowników korzysta z tego samego hasła do wielu kont, co jest złą praktyką. Każde hasło powinno być nie tylko silne, ale też niepowtarzalne.
2. Ogranicz dostęp do konta
Uaktywnij dwuskładnikowe uwierzytelnianie na wszystkich swoich kontach. Można z niego korzystać w większości serwisów społecznościowych.
3. Tylko prawdziwi znajomi
Dodawaj do listy znajomych wyłącznie osoby, które rzeczywiście znasz i którym ufasz. Pamiętaj, że przyjmując nową osobę do grupy swoich znajomych najczęściej domyślnie udostępniasz jej swoje prywatne zdjęcia oraz informacje o sobie.
4. Korzystaj tylko z oficjalnych aplikacji sieci społecznościowych
Aplikacje pobieraj wyłącznie z oficjalnych sklepów — np. Google Play dla Android, App Store dla iOS i Microsoft Store dla Windows.
5. Dbaj o prywatność
Praktycznie wszystkie serwisy społecznościowe posiadają rozwiązania zwiększające prywatność, KPRM Cyfryzacja radzi aby koniecznie je aktywować.
6. Używaj programu antywirusowego
Dobry program antywirusowy zatrzyma złośliwe oprogramowanie, zanim jeszcze zostanie ono pobrane do systemu. Najpopularniejsze przeglądarki internetowe ostrzegają o podejrzanych stronach internetowych. KPRM Cyfryzacja radzi aby poważnie traktować takie ostrzeżenia i nie odwiedzać tych stron. Mogą one zawierać złośliwe oprogramowanie, które umożliwi przestępcom przejęcie kontroli nad urządzeniem końcowym.
AK/Informacja prasowa KPRM