Reklama

Social media

Google zwolnił pracowników za szpiegostwo za pomocą danych z platformy

fot. FLY:D/ Unsplash/ Domena publiczna
fot. FLY:D/ Unsplash/ Domena publiczna

Gigant technologiczny Google zdecydował o zwolnieniu kilkudziesięciu pracowników, którzy korzystali z narzędzi firmowych do uzyskiwania informacji na temat innych zatrudnionych. Szpiegowanie ludzi i udostępnianie danych osobowych poza firmą – to powody ich odejścia. 

Z informacji Vice's Motherboard, który powołuje się na wewnętrzne dokumenty firmy wynika, że w latach 2018-2020 zwolniono kilkudziesięciu pracowników Google'a, którzy nadużywali wewnętrznych narzędzi i systemów, by mieć dostęp do danych użytkowników. Szpiegowanie innych pracowników jest natomiast niezgodne ze standardami firmy.

W ubiegłym roku gigant pożegnał się z 36 pracownikami, którzy niewłaściwie obchodzili się z poufnymi danymi – na przykład udostępniali je osobom trzecim. Ze względów bezpieczeństwa w 2018 roku zwolniono 18 osób, a w 2019 – 26.

Procedury kontroli pracowników

Rzecznik Google cytowany przez amerykańskiego Business Insidera zadeklarował, że „ściśle ograniczają dostęp pracowników do danych poprzez szereg wiodących w branży zabezpieczeń, w tym: ograniczanie dostępu do danych użytkownika do niezbędnych osób, wymaganie uzasadnienia dostępu do takich danych, wieloetapową kontrolę przed przyznaniem dostępu do poufnych danych oraz monitorowanie pod kątem anomalii dostępu i naruszeń”.

Rzecznik stwierdził również, że wskazane przypadki dotyczyły „nieodpowiedniego dostępu do zastrzeżonych i poufnych informacji korporacyjnych Google lub IP lub niewłaściwego ich wykorzystania”.

Natomiast według „The Ugly Truth: Insider Facebook's Battle for Domination” Facebook zwolnił 52 osoby między 2014 a 2015 za dostęp do danych użytkowników. Jeden z inżynierów platformy miał wykorzystać swoje dostępy do śledzenia kobiety, z którą podróżował, a z którą się pokłócił i w efekcie wyszła z pokoju hotelowego.

Inne firmy technologiczne także doświadczyły podobnych przypadków, m.in. pracownicy Snapchata nadużywali swoich dostępów do danych, by szpiegować inne osoby.

/NB

Czytaj także: Google został ukarany grzywną za odmowę lokalizacji danych w Rosji


Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture. 

image
Fot. Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze