Social media
GIS ostrzega przed fałszywymi SMS-ami o kwarantannie. Chodzi o wyłudzenie poufnych danych
Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie przed SMS-ami pochodzącymi z konta o nazwie Kwarantanna. Wiadomość nakłania adresatów do kliknięcia w załączony link prowadzący do strony wyłudzającej poufne dane.
W Polsce narasta czwarta fala zakażeń nową odmianą wirusa Covid-19. Na informacjach dotyczących kolejnego etapu pandemii próbują skorzystać m.in. cyberprzestępcy oraz zwolennicy spiskowych teorii dotyczących szczepień.
Fałszywe SMS-y
Główny Inspektorat Sanitarny (GIS) poinformował na Twitterze, że grupa niezidentyfikowanych cyberprzestęców prowadzi kampanię phishingową wykorzystującą wątek Covid-19. Jak podaje GIS, chodzi o fałszywe SMS-y pochodzące od nadawcy o nazwie Kwarantanna.
Autorzy wiadomości ostrzegają odbiorców o tym, że zostali oni skierowani na kwarantannę w związku z podejrzeniem, iż mogą być zakażeni koronawirusem.
Główny Inspektor Sanitarny ostrzega przed fałszywymi SMS-ami od nadawcy Kwarantanna. Jest to próba wyłudzenia danych osobowych. Prosimy nie otwierać linku wskazanego w wiadomości. Inspekcja sanitarna nigdy nie wysyłała, ani nie wysyła wiadomości z przekierowaniem do stron. pic.twitter.com/kfcyG4aJm0
— Główny Inspektorat Sanitarny (@GIS_gov) September 23, 2021
Nie klikać w link
W SMS-ie jest zawarty link, który zgodnie z ostrzeżeniem prowadzi do strony zawierającej złośliwe oprogramowanie. W efekcie ofiara ataku może utracić ważne poufne dane, które hakerzy mogą wykorzystać np. do kradzieży pieniędzy z konta bankowego.
O kampanii phishingowej w ślad za GIS-em poinformował także Janusz Cieszyński, sekretarz stanu ds. cyfryzacji w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Jak wskazał, złośliwy link został już zablokowany przez największych polskich operatorów komórkowych.
Uważajcie na fałszywe SMSy podszywające się pod aplikację Kwarantanna. Link do złośliwej aplikacji został już zablokowany przez sieci komórkowe.
— Janusz Cieszyński (@jciesz) September 23, 2021
Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.
Haertle: Każdego da się zhakować
Materiał sponsorowany