Reklama

Social media

GIS ostrzega przed fałszywymi SMS-ami o kwarantannie. Chodzi o wyłudzenie poufnych danych

Fot.: Martin Sanchez/Unsplash
Fot.: Martin Sanchez/Unsplash

Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie przed SMS-ami pochodzącymi z konta o nazwie Kwarantanna. Wiadomość nakłania adresatów do kliknięcia w załączony link prowadzący do strony wyłudzającej poufne dane.

W Polsce narasta czwarta fala zakażeń nową odmianą wirusa Covid-19. Na informacjach dotyczących kolejnego etapu pandemii próbują skorzystać m.in. cyberprzestępcy oraz zwolennicy spiskowych teorii dotyczących szczepień.

Fałszywe SMS-y

Główny Inspektorat Sanitarny (GIS) poinformował na Twitterze, że grupa niezidentyfikowanych cyberprzestęców prowadzi kampanię phishingową wykorzystującą wątek Covid-19. Jak podaje GIS, chodzi o fałszywe SMS-y pochodzące od nadawcy o nazwie Kwarantanna.

Autorzy wiadomości ostrzegają odbiorców o tym, że zostali oni skierowani na kwarantannę w związku z podejrzeniem, iż mogą być zakażeni koronawirusem.

Nie klikać w link

W SMS-ie jest zawarty link, który zgodnie z ostrzeżeniem prowadzi do strony zawierającej złośliwe oprogramowanie. W efekcie ofiara ataku może utracić ważne poufne dane, które hakerzy mogą wykorzystać np. do kradzieży pieniędzy z konta bankowego.

O kampanii phishingowej w ślad za GIS-em poinformował także Janusz Cieszyński, sekretarz stanu ds. cyfryzacji w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Jak wskazał, złośliwy link został już zablokowany przez największych polskich operatorów komórkowych.


Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture. 

image
Fot. Reklama

 

Reklama

Komentarze

    Reklama