Reklama

Cyberbezpieczeństwo

Facebook: usunięte konta prawdopodobnie związane z rosyjską fabryką trolli

Fot. TheDigitalArtist/pixabay/Creative Commons
Fot. TheDigitalArtist/pixabay/Creative Commons

Usunięte z Facebooka przed wyborami środka kadencji w USA konta najpewniej powiązane były z Internet Research Agency znaną też jako rosyjska fabryka trolli, która wykorzystywała platformę do dezinformacji - poinformował w środę dziennik „Financial Times”.

Jak podała gazeta, Facebook połączył usunięte konta z IRA dzięki stronie internetowej należącej do tej organizacji. Dziennik przypomniał, że Internet Research Agency ma zablokowany dostęp do platformy Facebooka, a co za tym idzie - nie może również korzystać z możliwości tworzenia kont na Instagramie.

Szef polityki cyberbezpieczeństwa koncernu Nathaniel Gleicher poinformował, że wszystkie konta wymienione na powiązanej z IRA stronie internetowej zostały już przez Facebooka zablokowane. Ocenił również, że zagrożenie podobnymi działaniami nie ustaje, dlatego "bardzo ważna jest współpraca Facebooka z rządem USA i innymi firmami technologicznymi, która może pozwolić na zyskanie przewagi nad przeciwnikiem".

O 115 podejrzanych kontach Facebook został poinformowany w niedzielę przez amerykańskie organy ścigania. Facebook podał do wiadomości, że w grupie zablokowanych kont znaleziono około 30 profili na głównej platformie społecznościowej i 85 kont na Instagramie, które prowadziły "podejrzaną aktywność". Niemal wszystkie profile na Facebooku były prowadzone w języku francuskim lub rosyjskim. Konta na Instagramie w przeważającej części były anglojęzyczne.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama