Social media
Facebook nakłada kary na przeciwników szczepień
Facebook ogłosił, że nałożył ograniczenia na konta najbardziej aktywne w USA w dystrybuowaniu treści sprzeciwiających się szczepieniom przeciwko COVID-19. Jednak Center for Countering Digital Hate (CCDH) zarzuca serwisowi, że nie chce on ujawnić danych dotyczących tego, jaką popularnością cieszą się wśród użytkowników wpisy o charakterze antyszczepionkowym.
Od momentu wprowadzenia szczepionek przeciwko COVID-19 media społecznościowe zmagają się z problemem dystrybuowania na platformach dezinformacji i teorii spiskowych na temat skuteczności tej metody walki z pandemią.
Przeciwnicy szczepień z ograniczeniami
W marcu 2021 r. organizacja Center for Countering Digital Hate (CCDH) opublikowała raport łączący ponad dwie trzecie dezinformacji na temat szczepionek w sieci z 12 osobami w USA. Ta statystyka była szeroko cytowana jako dowód, że Facebookowi nie udaje się skutecznie kontrolować fake newsów o COVID-19 i szczepionkach mających ograniczyć pandemię.
Teraz, pięć miesięcy później, koncern Marka Zuckerberga oświadczył, że zareagował na funkcjonowanie ponad 36 kont, grup i stron związanych z fake newsami o szczepionkach. Firma twierdzi, że podjęła działania, aby treści związane z osobami prowadzącymi takie profile stały się mniej widoczne.
„Nałożyliśmy kary na prawie dwa tuziny stron, grup lub kont związanych z najbardziej aktywnymi dystrybutorami dezinformacji, ich posty stały się mniej widoczne w Newsfeedzie, co znacząco ogranicza zasięg takich treści. Zastosowaliśmy także kary dotyczące ich domen internetowych” – wyjaśnił Facebook w komunikacie.
Facebook broni swego
Eksperci zwracają uwagę na fakt, że koncern sprzeciwiał się informacjom podanym we wspomnianym raporcie CCDH, kwestionując jego metodologię i wnioski. W swoim najnowszym oświadczeniu serwis zaznaczył, że nie ma żadnych dowodów na poparcie twierdzenia, że 73 proc. dezinformacji o szczepionkach jest związanych z kilkoma grupami działającymi na Facebooku.
Gigant mediów społecznościowych podkreśla, że w sumie w trakcie pandemii usunął około 3 tys. grup, stron i kont za wielokrotne łamanie zasad informowania o COVID-19 i dezinformacji na temat szczepionek, nadal jednak nie udostępniła statystyk dotyczących tego, jak często takie fake newsy są oglądane.
W oświadczeniu Imran Ahmed, szef CCDH stwierdził, że Facebook w bardzo niewłaściwy sposób podał wyniki badania.
„Facebook w rażący sposób przeinaczył badania CCDH i Anti-Vax Watch, jednocześnie nadal ukrywając dane, które pokazują, jak wielu jego użytkowników było narażonych na dezinformację podsycającą wahania dotyczące szczepionek. CCDH i Anti-Vax Watch nadal są w pełni przejrzyste w kwestii ich metodologii, która opiera się na publicznie dostępnych narzędziach do śledzenia odbiorców i zasięgu treści” – zaznaczył Imran Ahmed.
Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.