Reklama

Cyberbezpieczeństwo

Dezinformacja na Facebooku: lek dla zwierząt skutecznym lekarstwem na COVID-19

Fot. Mediamodifier/Pixabay/Domena publiczna
Fot. Mediamodifier/Pixabay/Domena publiczna

Lek powszechnie stosowany w leczeniu pasożytów u zwierząt jest reklamowy na Facebooku jako skuteczne lekarstwo w walce z COVID-19. To kolejny przypadek dezinformacji na popularnej platformie.

Wiele mówi się na temat dezinformacji w mediach społecznościowych związanej z pandemią COVID-19 oraz szczepionkami. Ostatnio pojawił się nowy temat dotyczący rzekomej wysokiej skuteczności Iwermektyny w walce z koronawirusem – pisze Euronews Next.

Iwermektyna to popularny lek zwalczający pasożyty u koni, bydła oraz psów. Dodatkowo w niektórych przypadkach jest również stosowana w tym samym celu u ludzi.

W ostatnim czasie na Facebooku pojawiły się informacje, że lek ten wzmacnia odporność organizmu na COVID-19 i może być stosowany w profilaktyce.

Z kolei organizacje zajmujące się lekami i zdrowiem, na czele ze Światową Organizacją Zdrowia (WHO), uważają, że Iwermektyna może być stosowana w czasie leczenia zakażenia koronawirusem tylko pod bezpośrednim nadzorem lekarza – informuje Euronews Next. 

Szkodliwy lek na Facebooku

Mimo niebezpieczeństwa stosowania tego leku przez ludzi i ostrzeżeń WHO, wielu osób promuje go na prywatnych grupach na Facebooku, na których udzielają dodatkowo porad dotyczących możliwości zakupu i stosowania Iwermektyny. Jedna z nich liczyła ponad 25 tys. członków.

Okazuje się również, że wiele płatnych reklam na popularnej platformie społecznościowej również promuje produkt i jego właściwości lecznicze. Jest szczególnie popularny wśród użytkowników w Stanach Zjednoczonych. Wiele ofert sprzedaży pojawia się również na Facebook Marketplace.

Środek reklamują sieci aptek, które podkreślają pozytywny skutek działania Inwermektyny w leczeniu COVID-19 oraz zapewniają, że posiadają produkt w sprzedaży.

Facebook narusza swoją politykę? 

Jednak polityka Facebooka stwierdza wyraźnie, że „reklamy nie mogą zawierać zwodniczych, fałszywych lub wprowadzających w błąd stwierdzeń, które odnoszą się do efektywności lub cech produktu czy usługi” – podkreśla Euronews Next. 

„Nie zezwalamy na reklamy promujące stosowanie Iwermektyny w leczeniu COVID-19 i odrzuciliśmy je. Nie zezwalamy również na sprzedaż leków farmaceutycznych na Facebooku i będziemy usuwać posty i reklamy, które naruszają te zasady” – powiedział rzecznik prasowy Facebooka w odpowiedzi na zastrzeżenia zgłaszane przez Euronews Next, dotyczące płatnych reklam.

Facebook na świeczniku

To kolejna sytuacja, w której Facebook zostaje oskarżony o rozpowszechnianie dezinformacji.

Warto przypomnieć, że w lipcu amerykański prezydent Joe Biden stwierdził, że „Facebook zabija ludzi”, zezwalając na promowanie fałszywych informacji na temat szczepionek, o czym pisaliśmy na naszym portalu.

Serwis Zuckerberga podjął wówczas odpowiedni kroki i zablokował dwanaście kont, które rozpowszechniały tego typu informacje i uruchomił „Centrum informacyjne COVID-19” mające ułatwić użytkownikom dostęp do prawdziwych i zweryfikowanych informacji na temat pandemii.

Kwestią otwartą pozostaje to, czy w przypadku promowania leku dla zwierząt również zostaną podjęte odpowiednie kroki.


Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.

image
Fot. Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama