Reklama

Social media

Cyberatak na holenderską uczelnię. Haker uzyskał dostęp do danych ponad pół miliona osób

Fot. HAN University of Applied Sciences (HAN)/(@HANnl)/Twitter
Fot. HAN University of Applied Sciences (HAN)/(@HANnl)/Twitter

Podczas włamania do systemów uczelni HAN University w Arnhem i Nijmegen, haker uzyskał dostęp do danych ponad 530 tys. osób - wskazały władze uniwersytetu. 

Włamanie odkryto we wrześniu. Nic jednak nie wskazywało wówczas, że haker uzyska dostęp do bazy danych tak wielu osób. „Dochodzenie uczelni ujawniło, że przestępca uzyskał dostęp do serwera, na którym znajdowały się dane 530 tys. osób” – poinformowała uczelnia w komunikacie zamieszczonym na stronie internetowej.

Na serwerze znajdowały się dane takie jak imię i nazwisko, adres czy numer telefonu, ale także np. numer paszportu lub dowodu osobistego.

„Jako zarząd żałujemy, że ludzie padli ofiarą tej kradzieży danych i że nie byliśmy w stanie temu zapobiec. Dlatego przepraszamy wszystkich, których w ten czy inny sposób dotknął ten incydent” – mówi prezes zarządu HAN Rob Verhofstad, cytowany w komunikacie.

Verhofstad twierdzi, że uczelnia odmówiła zapłacenia okupu i natychmiast zgłosiła fakt włamania na policję. „Z pomocą ekspertów wewnętrznych i zewnętrznych wyciek został zakończony, a systemy były stale monitorowane” – mówi prezes zarządu HAN.


Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture. 

image
Fot. Reklama
Źródło:PAP

Komentarze