Hakerzy uderzyli w jedną z firm medycznych

3 kwietnia 2020, 10:25
16270154927_cf93f6e8ce_b
Fot. UNMEER/Flickr

Hakerzy uderzyli w amerykańską firmę biotechnologiczną, która prowadzi badania nad możliwymi sposobami leczenia koronawirusa. Cyberprzestępcy mogli wykraść nawet 1 terabajt danych. O incydencie poinformowano odpowiednie służby. Obecnie trwa śledztwo w tej sprawie.  

W oświadczeniu dotyczącym ujawnienia informacji finansowych skierowanym do Komisji Papierów Wartościowych i Giełd Stanów Zjednoczonych firma biotechnologiczna 10x Genomics poinformowała o ataku ransomware na jej wewnętrzne sieci i systemy. Jednym z celów hakerów była kradzież danych – czytamy w dokumencie.

10x Genomics wskazuje, że udało się wyodrębnić źródło cyberataku oraz przywrócić do normalności wszystkie procesy. Incydent nie miał wpływu na codzienne funkcjonowanie przedsiębiorstwa. Obecnie prowadzone jest dochodzenie w sprawie incydentu, w które zaangażowane są organy ścigania oraz zewnętrzni eksperci.

Jak wskazuje serwis CyberScoop, 10x Genomics jest częścią międzynarodowej inicjatywy, w ramach której sekwencjonowane są komórki od pacjentów wyleczonych z koronawirusa. Prowadzone badania są kluczowe dla zrozumienia możliwych metod leczenia tej choroby.

Szczegóły dotyczące cyberataku nie są znane. Wiadomo jedynie, że incydent miał miejsce w marcu bieżącego roku, czyli w okresie w którym świat zmaga się pandemią COVID-19. Izraelska firma zajmująca się cyberbezpieczeństwem Under the Breach poinformowała, że hakerzy używający oprogramowania ransomware REvil / Sodinokibi mogli ukraść nawet 1 terabajt danych z wewnętrznych systemów 10x Genomics – czytamy na oficjalnym Twitterze firmy.

Cyberprzestępcy, aby uwiarygodnić swoją działalność opublikowali plik zawierający część zgromadzonych danych, takich jak nazwy użytkowników firmy, bazę danych pracowników oraz hasła.

KomentarzeLiczba komentarzy: 2
Ratownik
sobota, 4 kwietnia 2020, 18:34

A,kto stworzył aplikację REevil?

Cyberiada
piątek, 3 kwietnia 2020, 22:46

Zwtkly haracz czy szpiegostwo? Jakie źródło ataku?

Tweets CyberDefence24