Reklama

Social media

Brytyjskie ruchy neonazistowskie w internecie zachęcają do przemocy wobec kobiet

Fot. Lux Graves / Unsplash
Fot. Lux Graves / Unsplash

”Brytyjska skrajna prawica zachęca do przemocy wobec kobiet w internecie. Mizoginia to narzędzie, którym ekstremiści posługują się w sieci, aby przyciągać do siebie nowych zwolenników i nakierowywać ich w stronę antysemityzmu i rasizmu” – wynika z analizy przeprowadzonej przez organizację pozarządową Hope Not Hate we współpracy ze stowarzyszeniem Antisemitism Policy Trust zajmującym się przeciwdziałaniem antysemityzmowi.

W swoim badaniu analitycy wykazali, że brytyjska skrajna prawica szczególnie często wykorzystuje do swoich celów zachęty do przemocy seksualnej wobec kobiet. Według nich na stronach internetowych i forach, wokół których skupiają się zwolennicy takiego światopoglądu, dominuje narracja promująca kulturę gwałtu oraz komentarze zachęcające do popełniania tego przestępstwa.

Na kluczowej dla brytyjskiej skrajnej prawicy platformie, jaką jest komunikator Telegram, ma istnieć z kolei wiele kanałów promujących przemoc seksualną, które poruszają tematykę antyfeministyczną i antykobiecą – stwierdziły organizacje w opracowaniu, które opisuje dziennik „Guardian”.

Winny kryzys męskości?

Raport obu NGO-sów ma potwierdzać tezę o wzmagającym się wśród białych, heteroseksualnych mężczyzn kryzysie tożsamościowym, który ułatwia manipulację psychologiczną i skierowanie użytkowników internetu z tej grupy w stronę narracji ekstremistycznych.

"Biali, heteroseksualni mężczyźni w świecie, w którym kobiety emancypują się i są niezależne zarówno w sferze materialnej, jak i psychologicznej, przeżywają kryzys związany z utratą dominującego statusu społecznego. Wykorzystują to skrajnie prawicowe organizacje" – twierdzą badacze i wskazują na przykład zamachu w Plymouth, gdzie w ubiegłym miesiącu Jake Davison zabił sześć osób z broni palnej, wcześniej w internecie dając wyraz m.in. swoim mizoginistycznym poglądom.

Mizoginia narzędziem dla antysemitów?

Według raportu, antysemicka skrajna prawica "wykorzystuje mizoginię i poglądy antyfeministyczne do tego, by pozyskiwać nowych zwolenników dla własnych idei, a także poszerzać swoje kręgi wpływów w środowiskach podatnych na polaryzację światopoglądową".

Feminizm jest według tych kręgów częścią „narracji żydowskiej”, która ma być wykorzystywana przez Izrael do umacniania pozycji „pokrzywdzonego” w mediach, a także do „prowadzenia wojny z mężczyznami”.

Wśród wpływowych postaci ruchów skrajnie prawicowych o takich poglądach w raporcie wyróżniono m.in. australijskiego trolla internetowego Tora Gustafssona Brookesa (posługującego się pseudonimem Catboy Kami). Zasłynął on w ubiegłym roku wyśmiewaniem się ze śmierci George’a Floyda, który zmarł w wyniku brutalnej interwencji amerykańskiej policji.

Grupa na Telegramie koordynowana przez Brookesa liczy sobie ponad 10 tys. członków, a wśród regularnie pojawiających się na kanale postów można znaleźć m.in. żarty z gwałtu oraz groźby przestępstw seksualnych kierowane pod adresem konkretnych kobiet, które „naraziły się” uczestnikom dyskusji.

„Manosfera” pod lupą badaczy

„Manosfera”, czyli internetowa przestrzeń zrzeszająca mężczyzn będących zwolennikami antyfeministycznych poglądów to nisza, która interesuje coraz szersze grono badaczy.

Brytyjskie organizacje, które opublikowały raport o związkach mizoginistycznych narracji z zachętami do przemocy wobec kobiet wśród skrajnej prawicy, przeanalizowały zaledwie ułamek tej niszy – 73 anglojęzyczne kanały na Telegramie i grupy dyskusyjne, w których łącznie zgromadzono ponad 5 mln 684 tys. wiadomości.

Wyniki analizy wskazały, że mizoginia to nastawienie dominujące we wszystkich badanych treściach. Słowa wskazujące na nią wykryto w ponad 85 tys. wpisów, a najczęściej wśród nich pojawiał się ”gwałt”, wyraz obecny w ponad połowie z nich. Kolejnym często wykorzystywanym słowem był „gwałciciel”.

Wiele spośród przebadanych wpisów odnosiło się do zachęt do przemocy seksualnej wobec kobiet i dzieci z mniejszościowych grup etnicznych. Posty promowały również rolę „protektora”, którym "według zwolenników skrajnej prawicy powinien być wobec białych kobiet biały mężczyzna". W treściach, które promowały najbardziej skrajne postawy światopoglądowe, zachęcano do gwałtów z użyciem broni i sadyzmu seksualnego.

Neonaziści i nacjonaliści

Choć subkultury posługujące się nienawiścią do kobiet jako narzędziem promocji idei antysemickich i rasistowskich to według badaczy wciąż niewielki wycinek „manosfery”, w sieci w siłę rosną prominentne ruchy neonazistowskie, które wykorzystują ten trend. To m.in. Order of Nine Angels (Zakon Dziewięciu Aniołów, ONA) – ruch nazistowsko-satanistyczny, który działa w Wielkiej Brytanii.

Jego filozofia w przeszłości wywarła znaczący wpływ na inne neonazistowskie ugrupowania, w tym – grupy terrorystyczne, takie jak AtomWaffen Division (AWD) w USA i brytyjskie Sonnenkrieg Division (SKD), które w ubiegłym roku zostało wpisane na listę formacji terrorystycznych.

W co wierzą młodzi mężczyźni?

Ankieta przeprowadzona w ub. roku przez organizację Hope Not Hate w Wielkiej Brytanii wykazała, że młodzi mężczyźni w wieku od 16 do 24 lat są przekonani, że feminizm hamuje ich rozwój oraz ogranicza ich prawa. Ponad 1/3 młodych ludzi ma postrzegać obecnie ruchy feministyczne jako ideologię, która prowadzi do dyskryminacji mężczyzn.

Jednocześnie, ta sama ankieta wskazała, że 14 proc. młodych Brytyjczyków wierzy, że „Żydzi mają nadmierną kontrolę nad światowym systemem finansowym”. Pogląd ten podziela aż 19 proc. ankietowanych mężczyzn.


image
Fot. Reklama
Reklama

Haertle: Każdego da się zhakować

Materiał sponsorowany

Komentarze

    Reklama