Polityka i prawo
Belgijski szpital odwołał operacje. Przyczyną cyberatak
Dane pacjentów nie zostały naruszane – informuje belgijski szpital, który padł ofiarą cyberataku. Jednostka medyczna zapewnia również, że proces szczepień na koronawirusa nie zostanie zakłócony.
Belgijski szpital CHwapi za pośrednictwem swojej strony internetowej informuje, że stał się ofiarą cyberataku i niektóre z jego usług są obecnie niedostępne. Placówka nie zdradza natomiast żadnych szczegółów odnośnie charakteru ataku.
Jednostka zapewnia, że dane pacjentów nie zostały naruszone. Bezpieczny jest także proces dystrybucji szczepionek na koronawirusa. Incydent jednak sprawił, że z konieczności przesunięto zaplanowane operacje. Placówka nie przyjmuje również nowych pacjentów, którzy są przekierowywani do innych szpitali.
Media donoszą, że do ataku miało dość w niedzielny wieczór. Wszystkie operacje, które nie nosiły charakteru pilnego zostały odwołane. W poniedziałek nie odbyło się 100 zaplanowanych operacji. Jednostka nie miała również otrzymać żądania okupu.
Doniesienia wskazują także, że szpital zmuszony został do powrotu do „ołówka i kartki papieru”. Pracownicy pracujący zdalnie nie mogli również połączyć się z serwerami placówki.
Przestępcze działania w sieci stanowią bardzo poważny problem dla jednostek medycznych. Z najnowszych badań przeprowadzonych przez CheckPoint wynika, że placówki służby zdrowia są celem coraz większej liczby cyberataków. Zagrożenie to zwiększyło się w ostatnich dwóch miesiącach, czego przyczyną miała być pandemia koronawirusa, w związku z czym jednostki te w obecnej sytuacji są bardziej skłonne spełnić wymagania cyberprzestępców, aby odblokować systemy.
Ataki na placówki medyczne są szczególnie istotne z uwagi na możliwość bezpośredniego wpływania na bezpieczeństwo, a także zdrowie i życie ludzkie. Sytuacja pandemiczna jest jednak bezdusznie wykorzystywana przez cyberprzestępców, którzy jak podkreślają eksperci CheckPoint atakują ten sektor z uwagi na większą skłonność spełnienia żądań okupu biorąc pod uwagę okoliczności. Główną motywacją są zatem pieniądze – szybkie i w dużej kwocie.
Czytaj też: Cyberatak na pogotowie we Wrocławiu
Haertle: Każdego da się zhakować
Materiał sponsorowany