Reklama

Armia i Służby

Zespół reagowania na cyberincydenty w Agencji Wywiadu. Tak zakłada nowelizacja

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Szef Agencji Wywiadu będzie musiał prowadzić CSIRT, czyli Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego (ang. Computer Security Incident Response Team) – tak zakłada najnowsza wersja nowelizacji ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa. CSIRT będzie przeznaczony dla podmiotów, które podlegają lub są nadzorowane przez ministra spraw zagranicznych.

Reklama

Nowelizacja ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa, która pojawiła się w ubiegłym tygodniu, zakłada wiele zmian, które są istotne także z punktu widzenia pojedynczych podmiotów i jednostek.

Reklama

O najważniejszych z nich piszemy w tym materiale .

Do tej pory działały trzy Zespoły Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego na poziomie krajowym: CSIRT NASK (prowadzony jest przez Naukową i Akademicką Sieć Komputerową – Państwowy Instytut Badawczy) - do zgłoszeń incydentów cywilnych np. obywateli, firm, samorządów; CSIRT GOV – do reagowania na incydenty cyberbezpieczeństwa zgłaszane przez organy władzy publicznej i np. Bank Gospodarstwa Krajowego, sądy czy Narodowy Bank Polski, prowadzony jest przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego ; a także CSIRT MON – prowadzony przez Ministerstwo Obrony Narodowej do reagowania na incydenty cyberbezpieczeństwa o charakterze wojskowym.

Reklama

Nowelizacja – jak wskazano w Ocenie Skutków Regulacji – ma działać „motywująco” na wzmocnienie odporności systemów informacyjnych, wykorzystywanych przez podmioty krajowego systemu cyberbezpieczeństwa.

CSIRT-y poziomu krajowego otrzymają też nowe kompetencje, w tym możliwość wykonywania - w porozumieniu - testów bezpieczeństwa. Wzmocniona ma zostać także współpraca zespołów CSIRT poziomu krajowego z pełnomocnikiem ds. cyberbezpieczeństwa (obecnie tj. z sekretarzem stanu Januszem Cieszyńskim - red).

Reklama
    Reklama

    Zespół reagowania na cyberincydenty w Agencji Wywiadu

    Reklama

    W najnowszej wersji projektu, opublikowanej na początku października mowa jest o CSIRT INT (Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego), powoływanym przez szefa Agencji Wywiadu.

    Szef Agencji Wywiadu będzie odpowiedzialny za utworzenie CSIRT INT, którego zadaniem będzie wsparcie w obsłudze incydentów polskich placówek zagranicznych. Natomiast jednostki, które podlegają ministrowi spraw zagranicznych lub przez niego nadzorowane, będą mają zgłaszać incydenty do CSIRT INT.

    Reklama

    Szef Agencji Wywiadu będzie mógł także uczestniczyć w posiedzeniach Kolegium ds. Cyberbezpieczeństwa, a tym samym współtworzyć opinie tego grona, uwzględniające wszystkie aspekty cyberbezpieczeństwa i bezpieczeństwa narodowego (podobnie jak szef Centralnego Biura Antykorupcyjnego i Szef Służby Wywiadu Wojskowego).

      W projekcie ustawy uwzględniono także koszty funkcjonowania CSIRT INT

      Reklama
      Koszty budowy i funkcjonowania CSIRT INT w milionach złotych
      Koszty budowy i funkcjonowania CSIRT INT w milionach złotych
      Autor. CyberDefence24.pl/ screen ustawy o KSC
      Reklama

      Czy powstają CSIRT-y sektorowe?

      Reklama

      Mimo dotychczasowej możliwości - jak wskazano w Ocenie Skutków Regulacji - sektorowe zespoły cyberbezpieczeństwa nie były powoływane. Powstał tylko wyjątek CSIRT KNF – w sektorze finansowym. Zwrócono również uwagę, że podmioty świadczące usługi z zakresu cyberbezpieczeństwa nie współpracują ze sobą, co skutkuje brakiem przepływu istotnych informacji.

      Na podstawie nowelizacji ma zostać przebudowany model współpracy w ramach krajowego systemu cyberbezpieczeństwa. „Sektorowe zespoły cyberbezpieczeństwa i podmioty świadczące usługi z zakresu cyberbezpieczeństwa zostaną zastąpione odpowiednio przez CSIRT sektorowe i SOC zewnętrzne (operacyjne centra bezpieczeństwa) z nieco tylko zmienionymi zadaniami. Wewnętrzne struktury odpowiedzialne za cyberbezpieczeństwo staną się SOC wewnętrznymi” – czytamy w projekcie.

      Reklama

      CSIRT sektorowe mają wspierać operatorów usług kluczowych w reagowaniu na incydenty i mają przekazywać istotne informacje od operatorów do CSIRT-ów na poziomie krajowym.

      Z kolei do tej pory działający CSIRT KNF - z dniem wejścia w życie ustawy – ma stać się zespołem CSIRT-u sektorowego. Na co dzień mają one zajmować się wspieraniem operatorów usług kluczowych m.in. w reagowaniu na incydenty.

      Reklama

      Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

      Reklama
      Reklama

      Sztuczna inteligencja w Twoim banku. Gdzie ją spotkasz?

      Materiał sponsorowany

      Komentarze

        Reklama