Reklama

Armia i Służby

Wywiad otwartoźródłowy przez telefony komórkowe? Już wkrótce w USA

Autor. Markus Krisetya / Unsplash

Biuro ds. Badań i Wywiadu Departamentu Stanu USA już wkrótce umożliwi dyplomatom dostęp do danych z wywiadu otwartoźródłowego za pośrednictwem telefonów komórkowych. To rewolucja w sposobie pozyskiwania informacji w dyplomacji.

Reklama

Dostęp do danych z wywiadu otwartoźródłowego przez telefon komórkowy? Dlaczego nie. Departament Stanu USA już wkrótce umożliwi dyplomatom Stanów Zjednoczonych korzystanie z takiego właśnie rozwiązania. To jedno z działań zaplanowanych w ramach szerszej akcji modernizacyjnej prowadzonej przez amerykańskich urzędników - pisze serwis CyberEdge .

Reklama

Inicjatywa należy do wchodzącego w skład Departamentu Stanu Biura ds. Badań i Wywiadu, które zajmuje się dostarczaniem danych wywiadowczych dyplomatom USA rozsianym po całym świecie.

Modernizacja

Szef Biura - Brett Holmgren - rozpisał plan jego szerokiej modernizacji, który ma być zrealizowany do 2025 r. i zakłada m.in. cyfrową transformację. Ta ma się koncentrować przede wszystkim na migracji danych wrażliwych do chmury, modernizacji infrastruktury sieciowej oraz integracji operacji DevSecOps. Zakłada również rozwój technologii mobilnych, które mają wspierać dyplomatów wykonujących swoje obowiązki w placówkach na całym świecie.

Reklama

Początkowo technologie mobilne mają być wykorzystywane w pracy z informacjami, które nie są objęte żadną klauzulą tajności lub poufności. Biuro chce rozwijać własne aplikacje mobilne, które posłużą do wymiany danych między dyplomatami, a telefony komórkowe staną się przez to kluczowym komponentem w usprawnianiu obiegu informacji z wywiadu otwartoźródłowego.

Jakie informacje?

O jaki rodzaj danych chodzi? Na przykład o publikacje naukowców, którzy są blisko powiązani z rządami państw uznawanych przez USA za adwersarzy lub publikacje internetowe przedstawicieli administracji wysokiego szczebla innych krajów.

Dzięki tym informacjom dyplomaci mogą rozwijać swój ogląd strategiczny licznych kwestii oraz lepiej orientować się w przestrzeni informacyjnej.

Jak twierdzi Holmgren, transformacja potrwa od 12 do 14 miesięcy i już się rozpoczęła, a Biuro jest na początku drogi w porównaniu z innymi organizacjami z sektora wywiadu. Transformacja chmurowa może zatem być obciążona mniejszą liczbą błędów niż w wypadku innych instytucji - ostatecznie najlepiej uczyć się na tych błędach, które popełniają inni i czerpać z ich doświadczenia.

Do chmury do końca tego roku ma trafić wiele procesów i aplikacji, z których korzysta instytucja - w pierwszej kolejności systemy do zarządzania kadrami i platformy analizy danych.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].

Reklama
Reklama

Komentarze