Armia i Służby
Wojsko testuje sztuczną inteligencję w terenie zurbanizowanym
Kanadyjskie wojsko wykorzystało sztuczną inteligencję w terenie zurbanizowanym w celu zlokalizowania potencjalnego przeciwnika. Ta nowa technologia została wykorzystana po raz pierwszy.
System został opracowany przez brytyjskich ekspertów w oparciu o technologie kosmiczne. Jego działanie polega na monitorowaniu i śledzeniu przeciwnika w terenie zabudowanym. Jeżeli zostanie wykryte zagrożenie, informacja ta jest natychmiast przekazywana do żołnierzy w strefie konfliktu dając im przewagę nad przeciwnikiem.
Technologia ta została stworzona przez Defence Science and Technology Laboratory i partnerów z sektora prywatnego. System nazwany SAPIENT ma też na celu zredukowanie liczby błędów popełnianych przez żołnierzy oraz zwolnić ich z części obowiązków takich jak np., konieczności obserwowania przez kamery ruchów przeciwnika.
System został sprawdzone w praktyce podczas testów w terenie zurbanizowanym na przedmieściach Montrealu. Podczas tych ćwiczeń przetestowano również inne technologie, takie jak zaawansowane systemy śledzenia i inwigilacji, czy wspomagane egzo-szkielety.
Minister Obrony Stuart Andrew powiedział, że system brytyjski może zostanie wykorzystany jako autonomiczny obserwator podczas prowadzenia działań w terenie zabudowanym. Technologia ta pozwala skanować ulice wyszukując poruszających się wrogów, dzięki czemu żołnierze są lepiej przygotowani do walki, otrzymują również więcej informacji w krótszym czasie. Minister powiedział, że inwestowanie w zaawansowaną technologię, pozwoli uzyskać przewagę w prowadzonych w przyszłości bitwach. Dominacja na polu bitwy w przyszłości będzie uzależniona od rozwoju i zastosowania najbardziej zaawansowanych technologii, takich jak śmiercionośne roboty czy zaawansowane systemy komputerowe.
Brytyjski generał Mark Carleton-Smith mówił na początku tego roku o coraz bardziej mglistej sytuacji geopolitycznej. W tym kontekście nawiązał do zmieniających się sposób prowadzenia działań wojennych. W coraz większym stopniu zależą one od cyberprzestrzeni, sztucznej inteligencji i technologii autonomicznych.
„Potrzebujemy większego, aktywniejszego, opartego na zagrożeniach podejścia do planowania naszych zdolności. Nowoczesne technologie muszą zostać uwzględnione w tym procesie. W innym wypadku grozi nam pozostanie w tyle i poniesienie strat, których nie będzie można potem nadrobić”.
W listopadzie, armia planuje rozpocząć testy autonomicznych samolotów oraz pojazdów logistycznych. Niedawno rozpoczęto również próby nowej aplikacji na smartfony, która ma pomóc żołnierzom na współczesnym polu walki.
W zeszłym tygodniu okazało się, że armia amerykańska prowadzi badania nad goglami wirtualnej rzeczywistości, które maja pomóc żołnierzom w walce.
Haertle: Każdego da się zhakować
Materiał sponsorowany