Armia i Służby
Wojsko Polskie zacieśnia współpracę z Amerykanami
Wojsko Polskie zacieśnia współpracę z amerykańską armią oraz partnerami NATO. To efekt delegacji z naszego kraju, która w ostatnich dniach gościła w Stanach Zjednoczonych. Plan wizyty był napięty.
Cyberprzestrzeń jest tą domeną wojen i konfliktów, której nie widać, ale która odgrywa ważną rolę i ma bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo państwa oraz społeczeństwa. Nie można tu pozostać biernym. Ciągły rozwój, doskonalenie umiejętności i zdolności są konieczne, aby nie zostać w tyle i minimalizować ryzyko.
Czytaj też
Polska ważnym ogniwem NATO
W Polsce jednym z filarów cyberbezpieczeństwa jest Dowództwo Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni (DKWOC). Stojący na jego czele gen. dyw. Karol Molenda regularnie powtarza, jak ważna jest współpraca w obszarze cyber. Odnosi się to zarówno do kooperacji między krajowymi podmiotami, jak i zagranicznymi partnerami.
Nasz kraj w oczach sojuszników postrzegany jest jako wiarygodny, godny zaufania i silny punkt bezpieczeństwa transatlantyckiego. Taką pozycję buduje się latami.
Wrogie działania w cyberprzestrzeni nieustannie ewoluują. W obliczu cyberzagrożeń, które nie znają granic państw, współpraca międzynarodowa staje się jedną z podstaw zapewnienia bezpieczeństwa narodowego.
Gen. dyw. Karol Molenda, dowódca DKWOC na X
Amerykanie doceniają Wojsko Polskie
Doceniają nas m.in. Amerykanie. Polskie cyberwojska często biorą udział w inicjatywach USA, a przedstawiciele dowództwa udają się za Ocean, aby pogłębiać wzajemne relacje, czy to z administracją, wojskiem lub też biznesem. Potwierdzeniem jest ostatnia delegacja gen. dyw. Karola Molendy.
Czytaj też
Delegacja do USA
W miniony weekend zakończyła się kilkudniowa podróż dowódcy polskich cyberwojsk do Stanów Zjednoczonych. Jak udało nam się ustalić, grafik generała był napięty i obejmował szereg wyjazdów oraz spotkań z wojskowymi oraz władzami koncernów. Odwiedził:
- NATO Allied Command Transformation Innowation Hub,
- Dowództwo Strategiczne NATO ds. Transformacji w Norfolk, gdzie spotkał się z gen. Philippe Lavigne (dowódca ACT), gen. Chrisem Badia (zastępca dowódcy ACT) oraz gen. dyw. Zenonem Brzuszko (zastępca szefa sztabu ACT). Jak podało DKWOC, głównym tematem rozmów była współpraca w obszarze użycia technologii sztucznej inteligencji do budowania świadomości sytuacyjnej „z uwzględnieniem cyberprzestrzeni jako domeny działań operacyjnych".
- Defence Cyber Crime Center (DC3) – kontynuowanie współpracy w zakresie rozwijania cyberzdolności;
- Amazon Web Services (AWS) – w czasie wizyty dowódca polskich cyberwojsk omówił z władzami firmy kluczowe zagadnienia związane z bezpieczeństwem w chmurze obliczeniowej oraz najnowsze trendy. Poruszono również kwestie najlepszych praktyk oraz strategie mające na celu wzmocnienia bezpieczeństwa przy użyciu technologii i rozwiązań chmurowych.
Czytaj też
Wojsko Polskie zacieśnia współpracę z USA
Ponadto, generał spotkał się ze swoim odpowiednikiem gen. Timothy Haugh’iem, dowódcą U.S. Cyber Command oraz dyrektorem NSA, CSS. W trakcie rozmów przedstawiciele cyberwojsk podzielili się swoimi doświadczeniami oraz wymienili informacjami dotyczącymi cyberbezpieczeństwa.
Celem było wzmocnienie wzięci i zdolności euroatlantyckich do przeciwdziałania zagrożeniom, a także zacieśnienie współpracy pomiędzy polskim i amerykańskim wojskiem.
„To świetny przykład partnerstwa i przyjaźni (między Polską a USA – red.), które faktycznie robią różnicę” – skomentował sprawę polski generał.
Sztuczna inteligencja. Polska współpracuje z NATO
Dowódca polskich cyberwojsk był również obecny na konferencji Billingotn, w której brał aktywny udział. Podczas jednego z paneli podkreślił znaczenie rozwoju, wdrażania i wykorzystania systemów AI z perspektywy globalnej transformacji cyfrowej.
„W kwestiach obronnych Polska współpracuje z partnerami z NATO w celu zapewnienia cyberbezpieczeństwa i ochrony przed zagrożeniami związanymi ze sztuczną inteligencją” – przytacza wypowiedź gen. dyw. Karola Molendy Dowództwo.
Przedstawiciel cyberwojsk odniósł się do kwestii powołania Centrum Implementacji Sztucznej Inteligencji. „Będzie pełnić rolę centrum kompetencyjnego odpowiedzialnego za realizację prac B+R oraz rozwiązywanie kwestii merytorycznych i technicznych w obszarze AI na potrzeby działań militarnych” – zaznaczył na konferencji.
Jak informowaliśmy, Centrum będzie zupełnie nową, odrębną jednostką wojskową podległą DKWOC. Wśród kadr znajdą się specjaliści wojskowi i cywilni. Więcej w materiale: Wojsko Polskie tworzy nową jednostkę.
Czytaj też
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].