Reklama

Armia i Służby

Wiedza i nowe doświadczenia. ECSC przeszkoliło Cyfrowych Ambasadorów

klawiatura
Fot. Christiaan Colen/Flickr/CC BY-SA 2.0

Cyfrowi Ambasadorzy Dowództwa Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni (DK WOC) nabyli wiedzę i doświadczenie w zakresie m.in. socjotechniki, sprawdzili swoje umiejętności na cyberpoligonie oraz prześli kurs wprowadzający do Linuxa. Było to możliwe dzięki szkoleniom prowadzonym przez trenerów Eksperckiego Centrum Szkolenia Cyberbezpieczeństwa (ECSC).

Jak informuje ECSC, na początku szkolenia odbyły się warsztaty w chmurze. W ich trakcie zaprezentowano uczestnikom modele stosowanych socjotechnik oraz ataki fizyczne i programowe.

Cyfrowi Ambasadorzy mieli możliwość skorzystania z cyberpoligonu - CyberRange. "Każdy z nich, mając dostęp do środowiska opartego o maszyny wirtualne, mógł zapoznać się z ich możliwościami" - wskazuje Centrum.

Poza tym, w trakcie szkoleń uczestnicy przeszli kurs z administrowania systemem Linux - zapoznali się z zagadnieniami dotyczącymi jego działania. "Następnie ćwiczyli, w jaki sposób zarządzać użytkownikami, uprawnieniami oraz przestrzenią dyskową. Nauczyli się również, w jaki sposób konfigurować interfejsy sieciowe" - podkreśla ECSC.

Czytaj też

Dzięki szkoleniom prowadzonym na cyberpoligonie Cyfrowi Ambasadorowie mogli zapoznać się bliżej z zagadnieniami z obszaru cyberbezpieczeństwa w odniesieniu do ataku i obrony. "Przedstawiona została także problematyka bieżącego monitoringu infrastruktury oraz systemy scentralizowanej korelacji i analizy logów" - dodaje Centrum.

Warto podkreślić, że do Programu Cyfrowi Ambasadorzy włączani są studenci zainteresowani promowaniem zagadnień z obszaru cyberbezpieczeństwa, IT i kryptologi, czyli zagadnieniami fundamentalnymi dla Dowództwa Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni.

"Przystąpienie do programu daje m.in. dostęp do szkoleń prowadzonych przez ECSC, a także pomaga w podjęciu pracy lub służby w DK WOC i jednostkach podległych" - tłumaczy ECSC.

/Na podst. informacji prasowej

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Komentarze