Reklama

Armia i Służby

Wiceminister Zdzikot: bezpieczeństwo łańcucha dostaw kluczowe. Trzeba postawić na polskich producentów [ESD]

Fot. Piotr Jaszczuk/Defence24
Fot. Piotr Jaszczuk/Defence24

Wiceminister Tomasz Zdzikot podczas czwartej edycji Exatel Security Days mówił o inicjatywach MON podejmowanych w obszarze cyberbezpieczeństwa

Obecnie w MON tworzony jest ekosystemy cyberbezpiezceństwa – powiedział wiceminister. Dodał, że od dawna istnieją jednostki wojskowe, odpowiedzialne za działanie w tej sferze operacyjnej. Obecne prace skupiają się na konsolidacji tych zasobów w formule narodowego centrum cyberbezpieczeństwa. Przypomniał również o inicjatywach, które zostały zainagurowane na początku tego roku jak np. stworzenie portalu Cyber.mil.pl

Wiceminister Zdzikot mówił również o tym jak pozyskać fachowców. Zdajemy sobie sprawę, że sektor prywatny jest w stanie zaoferować lepsze wynagrodzenia – powiedział. Jego zdaniem trzeba ich samemu wykształcić i niebagatelne znaczenie mają tutaj do odegrania uczelnie wyższe. Nową instytucją akademicką, która będzie prowadziła kursy z cyberbezpieczeństwa jest Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni. Wiceminister podkreślił, że najważniejsza jest jakość potencjalnych kandydatów i chce żeby do akademii trafiali najlepsi. Kolejny dobrym pomysłem jest liceum przy Wojskowej Akademii Technicznej, które już przyciągnęło ponad 500 kandydatów, co potwierdza, że obrany przez nas kierunek jest słuszny – podkreślił Zdzikot. Ponadto proponowane są alternatywne formy szkolenia jak np. Letnia Szkoła Cyberbezpieczeństwa, która w tym roku adresowana jest do prawników.

Wiceminister Zdzikot również odwołał się do znaczenia pracy badawczych i rozwojowych, przypominając, że MON zobligowany jest wydzielić 2.5 % na badania i rozwój ze swojego budżetu. Wykonawcami takich badań są akademie wojskowe oraz instytucje badawcze takie jak np. Państwowy Instytut Badawczy. Mówiąc o badaniach i rozwoju nie można zapomnieć o roli Exatela, który jest częścią ekosystemu MON. Jest to spółka skarbu państwa, która świadczy kluczowe usługi dla administracji państwowej. Obok jej działalności propaństwowej, firma ta działa również na rynku usług komercyjnych, skąd pochodzi większość jej dochodów. Exatel angażuje się również w badania i rozwój, tworząc narodowe kompetencje i rozwiązania w zakresie cyberbezpieczeństwa.

Wiceminister zwrócił również uwagę na ważny aspekt bezpieczeństwa łańcucha dostaw i tego, kto jest dysponentem technologii. Ostatnie wydarzenia tylko to potwierdziły. Dlatego najważniejsze jest użycie jak największej liczby polskich produktów takich jak np. TAMA czy SDN Box.

Wiceminister Zdzikot nawiązał też do dyskusyjnej sprawy odpowiedzialności za cyberbezpieczeństwo. Podkreślił, że często mówi się, że za cyberbezpieczeństwo odpowiadają wszyscy, co mogłoby oznaczać, że tak naprawdę nie odpowiada nikt. Zdaniem Zdzikota pewnym bezpiecznikiem jest tutaj Ustawa o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa. Gdzie obok ABW i NASK jednym z filarów jest właśnie CIRT MONu. Najważniejsza jest jednak współpraca i wymiana informacji pomiędzy tymi podmiotami, ale również pomiędzy prywatnymi spółkami – podkreślił wiceminister.

Na zakończenie swojego wystąpienia wiceminister Zdzikot zapowiedział, że niedługo w WOT zostanie zainaugurowany komponent cyber.

Reklama

Haertle: Każdego da się zhakować

Materiał sponsorowany

Komentarze

    Reklama