Reklama

Armia i Służby

Uwaga na fałszywe profile. Ktoś podszywa się pod Sztab Generalny WP

Oryginalny profil Wojska Polskiego na Facebooku
Oryginalny profil Wojska Polskiego na Facebooku
Autor. Facebook/ screen CyberDefence24

Sztab Generalny Wojska Polskiego ostrzega, aby uważać na fałszywe profile, podszywające się pod oficjalne konto. Jak je rozpoznać?

Na oficjalnych kontach Sztabu Generalnego Wojska Polskiego na platformie X (dawny Twitter) oraz na Facebooku (Meta) widnieją ostrzeżenia przed fałszywymi profilami, które podszywają się pod oryginalny.

Sprawa w tym przypadku dotyczy konta SzG WP na Facebooku, ale zagrożenie może dotyczyć także pozostałych mediów społecznościowych.

Wojsko przypomina, że „zwycięzcę konkursu ogłoszą tylko oficjalnym postem”, nigdy nie poprosi o dane wrażliwe; a także nie istnieje potrzeba rejestracji „na żadnych dodatkowych stronach”.

Sztab Generalny WP podkreśla, aby dbać o swoje bezpieczeństwo w sieci i zachować czujność.

Oryginalny profil Sztabu Generalnego WP oraz fałszywe konta
Oryginalny profil Sztabu Generalnego WP oraz fałszywe konta
Autor. Facebook/ Screen CyberDefence24
Reklama

Jak rozpoznać fałszywy profil?

Wskazane fałszywe strony na Facebooku powstały w ostatnim czasie. Mają to samo zdjęcie profilowe i zdjęcie w tle, przedstawiające wojsko - jak oryginalny profil. Jednak warto zwrócić uwagę, że strony nie mają followersów i dopiero stopniowo musiałyby budować audytorium. Tego typu profile są później wykorzystywane zwykle do operacji dezinformacyjnych, która mogłaby zostać przeprowadzona np. za kilka miesięcy.

Warto zwrócić uwagę, że oryginalna strona na Facebooku ma ponad 40 tys. followersów i 25 tys. polubień. Posiada numer kontaktowy, adres mailowy i odnośnik do strony Wojska Polskiego. Została założona w lipcu 2018 roku, a nie w ostatnich dniach. Opublikowano na niej także regulamin korzystania z fanpejdża. Posty umieszczane są regularnie, a treść odnosi się zawsze do rzeczywistej strony WP: wojsko-polskie(.)pl. Tych kilka szczegółów pozwoli na zweryfikowanie czy mamy do czynienia z autentycznym kontem czy z fejkiem.

Oryginalny profil Wojska Polskiego na Facebooku
Oryginalny profil Wojska Polskiego na Facebooku
Autor. Facebook/ screen CyberDefence24
Reklama

Stała metoda cyberprzestępców

To nie pierwszy raz, kiedy cyberprzestępcy próbują podszywać się pod wojsko. Przypomnijmy, że wykryliśmy operację, w ramach której na platformie X (dawniej  Twitterodkryliśmy podejrzane konto podszywające się pod  Dowództwo Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni (DKWOC). Zostało założone w lutym br. i posiadało link do witryny gov(.)waw(.)pl. Początkowo widniał też przy nim „srebrny ptaszek”. Sprawę zgłosiliśmy cyberwojsku, a o jej szczegółach przeczytacie w tym materiale.

Czytaj też

Na łamach CyberDefence24 pisaliśmy również między innymi o sytuacji gen. broni Jarosława Gromadzińskiego, który w czerwcu br. informował o kolejnej próbie podszycia się pod jego profil na Facebooku. Z kolei w maju ub.r. fałszywy profil byłego dowódcy DG RSZ gen. Jarosława Miki wykryła nasza redakcja.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze