Reklama

Cyberbezpieczeństwo

Fałszywy profil gen. Gromadzińskiego na Facebooku. Stanowcza reakcja

Na Facebooku pojawiło się kolejne konto podszywające się pod gen. Gromadzińskiego. Dowódca zaapelował o zgłaszanie go do administracji serwisu.
Na Facebooku pojawiło się kolejne konto podszywające się pod gen. Gromadzińskiego. Dowódca zaapelował o zgłaszanie go do administracji serwisu.
Autor. Solen Feyissa/Unsplash

Gen. broni Jarosław Gromadziński poinformował o kolejnej próbie podszycia się pod jego profil na Facebooku. Zaapelował o zgłaszanie fałszywego konta do administracji portalu, by Meta je usunęła. „Znowu próbują” – komentuje w rozmowie z CyberDefence24.

Problem z kontami podszywającymi się pod osoby publiczne w mediach społecznościowych ma gigantyczne rozmiary.

Na łamach CyberDefence24 opisywaliśmy tę kwestię wielokrotnie, m.in. opisując rosyjskie narzędzie, które pozwalało na masowe tworzenie fałszywych kont i szerzenie dezinformacji.

Czytaj też

Reklama

Ktoś podszywa się pod gen. Gromadzińskiego

Jedną z osób, pod które cyberprzestępcy próbują się podszywać, jest gen. broni Jarosław Gromadziński, b. dowódca Eurokorpusu. Jak poinformował w czwartek na swoim profilu na Facebooku, oszuści po raz kolejny postanowili podszyć się pod jego osobę.

Autor. Jarosław Gromadziński/Facebook

„Wczoraj na Facebooku pojawił się kolejny fałszywy profil podszywający się pod moją osobę. Profil jest bardzo aktywny i rozsyła zaproszenia do grona znajomych” – napisał generał, prosząc o zgłaszanie nieprawdziwego konta do administracji portalu.

Czytaj też

Reklama

Nie pierwszy raz. Gen. Gromadziński: Widzą mnie jako zagrożenie

Poprosiliśmy generała o krótki komentarz do sprawy. W rozmowie z CyberDefence24 wyjaśnił, że w ramach cyberhigieny minimum 2 razy w tygodniu sprawdza portale w poszukiwaniu fałszywych profili.

„Wczoraj wieczorem nie sprawdzałem, ale użytkownicy, którzy mnie śledzą napisali do mnie: „Panie Generale, czy Pan się do mnie odzywał?”. Rano od razu sprawdziłem, że nie i okazuje się, że to troll” – powiedział w rozmowie z redakcją CyberDefence24.

Generał wskazał również, że zdarza się to średnio raz na dwa miesiące. Najczęściej fałszywe profile pojawiają się na Facebooku.

Gen. Gromadziński zauważył, że administracja tego portalu działa bardzo opieszale. „To jest pierwszy raz od trzech miesięcy, kiedy zaczyna się coś takiego dziać, próbują znowu. Odbieram to jako chlubę, że widzą mnie jako zagrożenie dla swojej działalności” – powiedział naszej redakcji.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].

Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama