Reklama

Armia i Służby

Usprawiedliwiali rosyjskie zbrodnie wojenne. SBU zatrzymało sprawców

sbu
Zdjęcie z czynności SBU.
Autor. SBU/ssu.gov.ua

Dwie osoby współpracujące z Rosją zostały zatrzymane przez Służbę Bezpieczeństwa Ukrainy. Rozpowszechniały w sieci hasła uderzające w siły Zełenskiego, usprawiedliwiające rosyjskie zbrodnie oraz popularyzowały okupantów. 

Reklama

SBU wskazuje, że zatrzymani na masową skalę rozpowszechniali w mediach społecznościowych hasła nawołujące do wspierania okupantów i usprawiedliwiali zbrodnie wojenne dokonywane przez Rosjan.  

Reklama

Czytaj też

Reklama

Urzędnik

Jednym ze sprawców okazał się były urzędnik (burmistrz) w obwodzie czernihowskim, który został skazany za wyłudzanie łapówek. W przededniu inwazji wyszedł z więzienia, gdzie odbywał karę pozbawienia wolności. 

Według SBU w czasie okupacji regionu pokazał Rosjanom swoją gotowość do współpracy z nimi. „Zaczął rozpowszechniać w sieci posty, w których dyskredytował ukraińską armię i popularyzował organizacje terrorystyczną Ługańskiej i Donieckiej Republiki Ludowej" – czytamy w komunikacie do sprawy. 

Po wyzwoleniu regionu funkcjonariusze SBU zdemaskowali i zatrzymali urzędnika. 

Czytaj też

Mieszkaniec stolicy

Drugą osobą jest mieszkaniec Kijowa, który publicznie nawoływał do przejęcia władzy państwowej i zachwalał reżim Putina. Ponadto, usprawiedliwiał rosyjskie ataki na ukraińskie miasta. 

Sprawca udostępniał tego typu treści z własnego konta „na zakazanym portalu społecznościowych VKontakte" – czytamy w komunikacie. SBU dokumentowało wrogą działalność i na tej podstawie dokonało zatrzymania.  

Sąd zastosował środek zapobiegawczy w postaci aresztu dla obu sprawców. Dochodzenia są w toku.

Czytaj też

SBU nie odpuszcza

SBU cały czas prowadzi działania na rzecz demaskowania prorosyjskich propagandystów. Przykładowo, pod koniec ubiegłego tygodnia informowaliśmy o zatrzymaniu w Kijowie sprawcy, który publicznie usprawiedliwiał rosyjską inwazję i agresję. 

Bloger zajmował się tworzeniem publikacji na zlecenie dla rosyjskich agencji informacyjnych i mediów objętych sankcjami. Jego materiały były wykorzystywane przez służby specjalne okupanta do przeprowadzania sabotażu informacyjnego przeciwko Ukrainie. 

Zatrzymany przez wiele miesięcy ukrywał się w klasztorze.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama