Reklama

Armia i Służby

SBU zatrzymało agitatorów Rosji w Ukrainie

sbu
Autor. SBU/ssu.gov.ua

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy zneutralizowała siatkę prokremlowskich agitatorów, którzy prowadzili działania w internecie. Sprawcy z różnych regionów rozpowszechniali rosyjską propagandę i dezinformację. 

Reklama

Sprawcy zajmowali się publicznym głoszeniem haseł usprawiedliwiających agresję sił Putina na Ukrainę i wzywali do przejęcia władzy w tym kraju. Działania prowadzili w internecie za pomocą specjalnie utworzonych kanałów i profili na Telegramie. 

Reklama

Źródłem prokremlowskich wpisów w social mediach okazały się być rosyjskie ośrodki propagandowe. W czasie przeszukań funkcjonariusze znaleźli sprzęt komputerowy oraz telefony, zawierające dowody na prowadzenie wrogiej aktywności w sieci. 

Czytaj też

Poparcie Rosji

W oficjalnym komunikacie SBU wskazano, że sprawa dotyczy łącznie 9 osób. Mowa o:

Reklama
  • 4 osobach z obwodu dniepropietrowskiego – ich aktywność była wymierzona w m.in. ukraińskie Wojska Obrony Terytorialnej;
  • szefa lokalnej organizacji w obwodzie mikołajowskim – nawoływał do przejęcia władzy w tym regionie;
  • 2 osobach w obwodzie zaporoskim – jedna podburzała znajomych z Lwowa i nawoływała do wsparcia Rosji; druga usprawiedliwiała agresję i brutalność sił Putina, a także popierała włączenie regionu do Rosji; 
  • 1 osobie w Czerkasach – rozpowszechniała wpisy popierające działania okupantów;
  • mieszkańcu Lwowa – popularyzował teorię „rosyjskiego świata" i wyrażał poparcie dla okupacji regionu.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama