Reklama

Armia i Służby

USA chcą mieć internet w całym Układzie Słonecznym

nasa kosmos
Autor. NASA/Wikimedia Commons/CC0

Pentagon pracuje nad stworzeniem internetu w kosmosie. Celem Amerykanów jest zbudowanie sieci działającej w całym Układzie Słonecznym. Skorzystałoby na tym nie tylko wojsko.

Reklama

W trakcie ostatniego szczytu AWS w Waszyngtonie Steve Butow , dyrektor Jednostki Innowacji Obronnych Pentagonu przekazał, że Departament Obrony USA chce jeszcze do końca bieżącego roku przetestować możliwości „internetu w kosmosie”. 

Reklama

„W kosmosie nie ma internetu. Musimy więc go zbudować” – cytuje przedstawiciela Pentagonu serwis Defense One . Steve Butow zadeklarował, że jego agencja podejmuje wszelkie starania, aby osiągnąć możliwość przeprowadzenia pierwszych testów tej technologii. 

Czytaj też

Pierwsze kontrakty

Pomysł zyskał już poparcie w Kongresie. Komisja Środków Izby Reprezentantów wyraziła aprobatę wobec podjęcia wysiłków zmierzających do wykorzystania komercyjnych rozwiązań kosmicznych do stworzenia sieci dla przyszłej komunikacji wojskowej. 

Reklama

Jednostka Innowacji Obronnych Pentagonu zaczęła już w 2022 r. udzielać pierwszych zamówień, wskazując na okres ok. 24 miesięcy dla przeprowadzenia testów. Jak podaje DefenseOne, obecnie siedem firm posiada kontrakty na różne komponenty i możliwości, w tym np. w obszarze cyberbezpieczeństwa, komunikacji, chmury czy teledetekcji.

Czytaj też

Internet w całym Układzie Słonecznym

Plany Amerykanów są ambitne. Steve Butow publicznie przekazał, że celem jest, aby najpierw kosmiczny internet był dostępny na Ziemi i Księżycu, dalej na Marsie, a z czasem w całym Układzie Słonecznym. 

Budowa sieci w przestrzeni kosmicznej różni się znacząco od tej znanej nam powszechnie. Przykładowo, naziemne wieże telefonii komórkowej są zlokalizowane w określonym miejscu na stałe, a użytkownicy przemieszczając się pozyskują sygnał z wielu z nich w zależności od lokalizacji. 

„W kosmosie wszystko przemieszcza się z wielką prędkością” – zwrócił uwagę przedstawiciel Departamentu Obrony USA. W związku z tym konieczne jest wykorzystanie innowacyjnych technologii, w tym chmury, autonomicznych rozwiązań czy sieci odpornych na opóźnienia. 

Oczywiście idea kosmicznego internetu przełoży się także na inne obszary poza wojskiem i obronnością. Wystarczy wspomnieć o możliwości rozwoju gospodarki. „Nowy kosmiczny wyścig nie jest wyścigiem zbrojeń, ale ekonomicznym” – ocenił Steve Butow, cytowany przez Defense One.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].

Reklama

Haertle: Każdego da się zhakować

Materiał sponsorowany

Komentarze

    Reklama